Hirobriz Breezhaler

Hirobriz BreezhalerHirobriz Breezhaler je liek predpisovaný najmä pľúcnymi lekármi, patrí medzi tzv. bronchodilatanciá („lieky na rozšírenie priedušiek“). Jeho účinnou látkou je zlúčenina indakaterol maleát.

Princíp lieku Hirobriz Breezhaler


Indakaterol maleát po inhalácii uvoľňuje svalstvo v stenách drobných priechodov vzduchu v pľúcach.

Pomáha tak otvárať dýchacie cesty, čím sa uľahčuje prúdenie vzduchu dnu aj von.

Použitie

Hirobriz Breezhaler má najväčšie využitie u pľúcnych chorôb ako je chronická bronchitída a CHOCHP.

Liek sa užíva preventívne, aby zabránil zhoršeniu choroby. Pri akútnom zhoršení CHOCHP sa užívajú iné lieky.

Podávanie

Hirobriz Breezhaler smie byť užívaný len podľa odporúčania predpisujúceho lekára. Vyrába sa vo forme kapsúl naplnených práškom o sile 150 a 300 mikrogramov.

Prášok sa z kapsúl vdychuje pomocou špeciálneho inhalátora. Bežná dávka dospelého človeka je inhalácia obsahu dvoch kapsúl denne.

Je vhodné používať inhalátor každý deň v rovnakom čase, účinky pretrvávajú 24 hodín. Zabezpečí sa tým, že v tele bude pacient mať vždy dostatok lieku, ktorý mu pomôže ľahšie dýchať cez deň aj v noci.

Každý inhalátor je nutné zahodiť po 30 dňoch používania. Kapsuly sa nesmú prehĺtať. Tento liek sa nesmie podávať tehotným a dojčiacim ženám. 

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Môžu sa objaviť rôzne menej závažné nežiaduce účinky ako je kašeľ, sucho v ústach, bolesti hlavy, infekcia horných dýchacích ciest a búšenie srdca.

Medzi časté vedľajšie účinky patrí napr. pocit tlaku alebo bolesti v lícach a v čele (zápal prinosových dutín), nádchabolesť hrdla, príznaky podobné prechladnutiu (bolesť hrdla, nádcha, upchatý nos, kýchanie, kašeľ a bolesť hlavy), svalový kŕč, ťažkosti s dýchaním ako pri zápale priedušiek, opuch rúk, členkov a chodidiel (edém).

Menej časté vedľajšie účinky sú napr. pocit mravčenia alebo znížená citlivosť, bolesť v hrudníku.

Niektorí ľudia krátko po inhalovaní lieku občas kašlú. Kašeľ je bežným príznakom COPD (Chronic obstructive pulmonary disease).

Ak krátko po inhalovaní lieku bude pacient kašlať, nemusí mať obavy.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button