Fayton

FaytonFayton patrí do skupiny bisfosfonáty, ktoré sú využívané v liečbe rôznych ochorení kostí. Jeho účinnou zložkou je kyselina zoledrónová.

Princíp lieku Fayton


Kyselina zoledrónová pôsobí v kostiach, kde účinne zmierňuje aktivitu tzv. osteoklasov, čo sú bunky odbúravajúce kostnú hmotu.

Využitie

Tento liek sa využíva ako prevencia komplikácií v kostnom tkanivu ako sú napríklad zlomeniny alebo pri metastázach v kostiach (u dospelých pacientov).

Okrem toho má využitie pri zvýšenej hladine vápnika v krvi, ktorý je zapríčinený prítomnosťou nádoru.

Tento nádor dokáže zrýchliť normálnu prestavbu kostí takým spôsobom, že sa zvýši uvoľňovanie vápnika z kostí. Tento jav je označovaný ako hyperkalcémia.

Podávanie

Dávkovanie záleží na rozhodnutí vyšetrujúceho lekára.

Pri predchádzaní príhod súvisiacich s kostrou u dospelých pacientov, ktorí majú pokročilú formu zhubného nádorového ochorenia, ktoré postihuje kosti je odporúčaná dávka 4mg daného lieku každé 3 až 4 týždne.

Pri liečbe hyperkalcémie vyvolanej nádorom  sa odporúča užiť jednorázovú dávku 4mg.  Okrem toho je potrebné primerané množstvo doplnkov vápnika a vitamínu D.

O liečbe pacientov, ktorí majú aj ťažkú poruchu funkcie obličiek, sa má uvažovať len po vyhodnotení rizík a prospešnosti liečby.

Predtým, ako začnete užívať Fayton sa odporúča obrátiť na svojho lekára v prípade, že máte alebo ste mali ťažkosti s obličkami; bolesti, opuch alebo zníženú citlivosť čeľuste, pocit ťažoby v čeľusti alebo sa vám uvoľnil zub.

Počas liečby je nutné dodržiavať dobrú ústnu hygienu (vrátane pravidelného čistenia zubov), pravidelne chodievať na zubné prehliadky a nepodstúpiť stomatochirurgický zákrok.

Liek je viazaný na recept a nie je určený na podávanie mladistvým do 18 rokov. Neodporúča sa podávať počas gravidity. Taktiež je zakázané užívať počas dojčenia a tehotenstva.

Nevýhody

Fayton môže zapríčiniť rôzne tráviace problémy (nevoľnosť, zvracanie, strata chuti do jedla) a dosť závažné a pomerne časté je poškodenie funkcie obličiek.

Niekedy sa po užití môže dostaviť zvýšená teplota spojená s bolesťami kostí, svalov či kĺbov, bolesť hlavy, zubov, zápal spojiviek alebo anémia. Pri dlhšom užívaní nie je vylúčené, že sa objavia očné zápaly a zriedka aj alergické reakcie.

Ako aj iné bisfosfonáty, aj tento v niektorých prípadoch môže mať silný účinok a spôsobiť pokles vápnika v krvi so vznikom kŕčov.

Okrem toho môže tento liek zapríčiniť nízku hladinu fosfátu v krvi.

Tablety by mali byť po spolknutí zapité dostatočným množstvom vody, pretože môžu spôsobiť zápal pažeráka.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button