Enap
Enap patrí do skupiny ACE-inhibítorov, čo sú jedny z najpredpisovanejších liekov na tlak. Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina enalapril.
Princíp lieku Enap
Enalapril zasahuje do metabolizmu a blokuje premenu angiotenzínu I na angiotenzín II, čo má za dôsledok rozšírenie krvných ciev a zníženie krvného tlaku.
Použitie
Všeobecne povedané podávame Enap na vysoký krvný tlak. Vzhľadom k jeho pozitívnym účinkom sa predpisuje aj pri ochoreniach srdcového svalu (stavy po infarktoch, rôzne kardiomyopatia vrátane dilatačnej, angina pectoris a pod.), pri zlyhávaní srdca a pri ochoreniach obličiek (napr. poškodenie obličiek pri cukrovke 1. typu alebo 2. typu, niektoré glomerulonefritídy a ďalšie príčiny zlyhávania obličiek).
Používa sa aj do kombinovaných preparátov s inými účinnými látkami, napríklad s diuretikami.
Odvodený kombinovaný preparát sa v tomto prípade označuje ako Enapom-H a ide o kombináciu enalaprilu s diuretikom hydrochlorotiazidom.
Podávanie
Záleží na predpisujúcom lekárovi. Liek sa užíva 1krát denne, zvyčajne ráno s malým množstvom tekutiny.
Užitie Enapu po jedle nemá vplyv na jeho účinok.
Počiatočná dávka pri liečbe zvýšeného krvného tlaku je obvykle 10 až 20 mg denne v jednej dávke, v závislosti od stupňa hypertenzie.
Pri miernej hypertenzii sa odporúča úvodná dávka 10 mg denne. Pri ďalších stupňoch je úvodná dávka 20 mg denne.
Obvyklá udržiavacia dávka je 20 mg denne. Maximálna dávka je 40 mg denne v jednej alebo v dvoch dávkach.
Najlepší účinok lieku sa dosiahne po 6 až 8 hodinách. Účinok zvyčajne trvá 24 hodín.
Počas liečby Enapom nie je vhodné piť alkoholické nápoje, pretože alkohol zosilňuje účinok Enapu na zníženie krvného tlaku.
Schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje môže byť, najmä na začiatku liečby, prechodne ovplyvnená v dôsledku výrazného zníženia krvného tlaku a únavy.
Podávanie v tehotenstve a u dojčiacich žien je zakázané.
Nevýhody
Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.
Predávkovanie alebo kombinácia s inými liekmi na tlak môže spôsobiť jeho prílišné zníženie. ACE-inhibítory všeobecne majú efekt na hladinu draslíka v krvi, ktorú zvyšujú a pri kombinácii s inými liekmi (napr. s Verospiron) môžu spôsobiť hyperkalémiu.
Málo závažným, ale častým a výrazne obťažujúcim nežiaducim účinkom je nepríjemný suchý kašeľ, ktorý je bežným dôvodom vysadenia lieku.
Počas užívania Enapu sú vedľajšie účinky zvyčajne mierne a nevedú k prerušeniu liečby. Patrí k nim najmä závrat, točenie hlavy, bolesť hlavy, únava a nevoľnosť.
Zriedkavo sa môžu objaviť hnačky, žltačka, svalové kŕče, kožné vyrážky, zmena chuti alebo zmena hlasu.
Použité zdroje: základné zdroje textu