Diroton

DirotonDiroton je liek, ktorý sa používa na liečbu vysokého krvného tlaku. Patrí do skupiny hypotenzíva a jeho účinnou látkou je lizinopril.

Princíp lieku Diroton


Lizinopril patrí do skupiny liekov, ktoré sa nazývajú inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín – inhibítory ACE.

Zasahuje do metabolizmu a blokuje premenu zlúčeniny angiotenzín I na angiotenzín II, čo má za dôsledok rozšírenie krvných ciev a zníženie krvného tlaku.

Okrem toho je tu blahodarný vplyv na srdcový sval a na tkanivo obličiek. Lizinopril účinkuje pomerne rýchlo od podania a má dlhý polčas účinku.

Využitie

Diroton sa používa najmä na vysoký krvný tlak.

Vzhľadom na pozitívne účinky inhibítora ACE na srdce sa podáva aj u ochoreniach srdcového svalu ako je ischemická choroba srdca vrátane stavov po infarktoch a anginy pectoris, u kardiomyopatie, u zlyhávanie srdca a u ochoreniach obličiek (napr. poškodenie obličiek u cukrovky 1. typu alebo 2. typu, niektoré glomerulonefritídy a ďalšie príčiny zlyhávania obličiek).

Používa sa aj do kombinovaných preparátov s inými účinnými látkami, napríklad s diuretikami. Ak zostane vysoký krvný tlak neliečený, zvyšuje sa riziko srdcového ochorenia alebo cievnej mozgovej príhody.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia. Diroton sa vyrába v podobe tabliet o sile 2,5, 5, 10 a 20 miligramov.

Odporúčaná dávka pre dospelého človeka je jedna tableta denne. Liečba sa zvyčajne začína slabšou verziou lieku, najmä pri srdcovom zlyhaní, a dávka sa postupne navyšuje.

Liek sa môže užívať kedykoľvek počas dňa, pred jedlom, v priebehu jedla alebo po jedle. Pacient si má vybrať dobu dňa, ktorá mu vyhovuje, a tabletu užívať každý deň v danú dobu.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Diroton môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Medzi najčastejšie nežiaduce účinky patria bolesti hlavyzávratyproblémy s pečeňou a tráviace ťažkosti (nevoľnosť, vracanie, hnačka).

Predávkovanie alebo kombinácia s inými liekmi na tlak môže spôsobiť hypotenziu (nízky tlak). U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorá sa najčastejšie prejavuje ako náhly opuch tváre alebo končatínťažkosti s dýchaním a silné svrbenie kože.

Inhibítory ACE všeobecne majú efekt na hladinu draslíka v krvi, ktorú zvyšujú a pri kombinácii s inými liekmi (napr. spironolaktón) môžu spôsobiť hyperkaliémiu.

Pomerne častou príčinou vysadenia liekov je dráždivý suchý kašeľ, ktorý je typický aj pre ostatné inhibítory ACE.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú angioedém na niektorý z inhibítorov ACE. Okrem toho nie je určený pre pacientov mladších ako 6 rokov a pre ženy počas tehotenstva alebo dojčenia.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button