Diroton

DirotonDiroton je liek, ktorý sa používa na liečbu vysokého krvného tlaku. Patrí do skupiny hypotenzíva a jeho účinnou látkou je lizinopril.


Princíp lieku Diroton

Lizinopril patrí do skupiny liekov, ktoré sa nazývajú inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín – inhibítory ACE. Zasahuje do metabolizmu a blokuje premenu zlúčeniny angiotenzín I na angiotenzín II, čo má za dôsledok rozšírenie krvných ciev a zníženie krvného tlaku.

Okrem toho je tu blahodarný vplyv na srdcový sval a na tkanivo obličiek. Lizinopril účinkuje pomerne rýchlo od podania a má dlhý polčas účinku.

Využitie

Diroton sa používa najmä na vysoký krvný tlak. Vzhľadom na pozitívne účinky inhibítora ACE na srdce sa podáva aj u ochoreniach srdcového svalu ako je ischemická choroba srdca vrátane stavov po infarktoch a anginy pectoris, u kardiomyopatie, u zlyhávanie srdca a u ochoreniach obličiek (napr. poškodenie obličiek u cukrovky 1. typu alebo 2. typu, niektoré glomerulonefritídy a ďalšie príčiny zlyhávania obličiek).

Používa sa aj do kombinovaných preparátov s inými účinnými látkami, napríklad s diuretikami. Ak zostane vysoký krvný tlak neliečený, zvyšuje sa riziko srdcového ochorenia alebo cievnej mozgovej príhody.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia. Diroton sa vyrába v podobe tabliet o sile 2,5, 5, 10 a 20 miligramov.

Odporúčaná dávka pre dospelého človeka je jedna tableta denne. Liečba sa zvyčajne začína slabšou verziou lieku, najmä pri srdcovom zlyhaní, a dávka sa postupne navyšuje.

Bio a Raw potraviny

Liek sa môže užívať kedykoľvek počas dňa, pred jedlom, v priebehu jedla alebo po jedle. Pacient si má vybrať dobu dňa, ktorá mu vyhovuje, a tabletu užívať každý deň v danú dobu.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Diroton môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Medzi najčastejšie nežiaduce účinky patria bolesti hlavyzávratyproblémy s pečeňou a tráviace ťažkosti (nevoľnosť, vracanie, hnačka). Predávkovanie alebo kombinácia s inými liekmi na tlak môže spôsobiť hypotenziu (nízky tlak). U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorá sa najčastejšie prejavuje ako náhly opuch tváre alebo končatínťažkosti s dýchaním a silné svrbenie kože.

Inhibítory ACE všeobecne majú efekt na hladinu draslíka v krvi, ktorú zvyšujú a pri kombinácii s inými liekmi (napr. spironolaktón) môžu spôsobiť hyperkaliémiu. Pomerne častou príčinou vysadenia liekov je dráždivý suchý kašeľ, ktorý je typický aj pre ostatné inhibítory ACE.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Momentálne prebieha aj akcia kde pri kúpe 2 vybraných produktov dostane tretí zadarmo 2+1 zadarmo – len do vypredania zásob!

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú angioedém na niektorý z inhibítorov ACE. Okrem toho nie je určený pre pacientov mladších ako 6 rokov a pre ženy počas tehotenstva alebo dojčenia.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.