Coltowan

ColtowanColtowan je menej často predpisovaný liek zo skupiny liekov na zníženie cholesterolu. Pomerne málo často sa predpisuje samotný, častejšie ho vídame v medikácii v kombinácii s liekom zo skupiny statínov.

Princíp lieku Coltowan


Účinnou látkou preparátu je zlúčenina ezetimib, ktorá dokáže blokovať vstrebávanie cholesterolu v bunkách tenkého čreva a tým jeho prestup z tráviaceho traktu do organizmu.

Použitie

Coltowan sa používa pri chorobných stavoch so zvýšenou hladinou cholesterolu, či už sú spôsobené nevhodnou výživou alebo sú vrodené (napr. Familiárna hypercholesterolémia).

Podávanie

Coltowan sa dávkuje podľa odporúčania predpisujúceho lekára, bez ktorého vedomia sa nesmie liek užívať.

Preparát sa vyrába v podobe tabliet o sile 10 miligramov a bežnou dávkou je 1 tableta denne užívaná ústami. Daný liek je dovolené užívať v ktorúkoľvek dennú dobu. Môže sa užívať s jedlom alebo bez jedla.

Skôr ako začne pacient liek užívať, musí už držať diétu na zníženie hladiny cholesterolu. V tejto diéte na zníženie hladiny cholesterolu musí pokračovať aj pri užívaní prípravku.

Nepredpokladá sa, že by daný liek ovplyvňoval pacientovu schopnosť viesť vozidlo alebo obsluhovať stroje.

Pacient by však mal vziať do úvahy, že niektorí ľudia majú po užití lieku Coltowan závrat. Tento prípravok sa nesmie podávať tehotným a dojčiacim ženám. 

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Preparát sám o sebe nemáva zásadné vedľajšie účinky v kombinácii so statínmi sa vyskytujú nežiaduce účinky typické pre statíny.

Ak pacient užije liek a nedodržuje diétu, tzn. konzumuje veľké množstvo potravín bohatých na tuky a cholesterol, môžu vzniknúť tráviace ťažkosti, plynatosť a hnačka s mastnou stolicou. Je to spôsobené nezmetabolizovaným cholesterolom, ktorý zostane v stolici.

Medzi časté vedľajšie účinky patria napr. bolesti brucha, hnačka, nadúvanie, pocit únavy.

Menej časté vedľajšie účinky sú napr. zvýšenie hodnôt niektorých laboratórnych krvných testov pečeňových funkcií (transamináz) alebo svalových funkcií (kreatínkinázy), kašeľ, poruchy trávenia, pálenie záhy, bolesť kĺbov, svalové kŕče, bolesť šije, zníženie chuti do jedla, bolesť na hrudníku, návaly horúčavy, vysoký krvný tlak.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button