Citalec

CitalecCitalec zaraďujeme k antidepresívam a účinnou látkou tohto lieku je citalopram. Tento liek patrí do skupiny antidepresív, ktoré nazývame selektívne inhibítory spätného vychytávania sérotonínu.


Citalec a jeho princíp

Pre lepšie pochopenie princípu fungovania liečiva, sérotonín je derivát aminokyseliny tryptofánu. V tele človeka sérotonín pôsobí ako neurotransmiter a vazokonstriktor. Pod pojmom neurotransmiter rozumieme látku, ktorá pomáha pri prenose nervových signálov a vazokonstriktor je látka, ktorá spôsobuje zužovanie ciev.

Využitie

Citalec je určený predovšetkým na liečbu depresie. Taktiež sa využíva aj na udržiavaciu liečbu, keď hlavné príznaky, ako sú depresia, úzkosť, strach, skleslosť a strata schopnosti prežívať radosť sú už na ústupe, alebo sa vytratili.

V tomto prípade liek pôsobí preventívne a zabraňuje navráteniu choroby. Často sa využíva aj pri liečbe panickej poruchy.

Podávanie

Deťom a dospievajúcim mladším ako 18 rokov sa užívanie lieku neodporúča. Zvýšené riziko vedľajších účinkov je práve u pacientov do 18 rokov. 

U dospelých ľudí sa pri liečbe depresie podáva 20mg 1x denne. Maximálna denná dávka sa môže zvýšiť na 40mg za deň. Približne po 2 až 4 týždňoch liečby dochádza k nástupu antidepresívneho účinku. Zvyčajne je potrebná 6 mesačná, alebo dlhodobejšia terapia, aby sa zabezpečila prevencia relapsu (zhoršenie príznakov ochorenia).

Pri liečbe panickej poruchy sa počas prvého týždňa odporúča užívať 10mg 1krát denne. Následne sa dávka zvyšuje na 20mg denne, ale maximálne zvýšenie môže byť len na 40mg denne. Po 3 mesiacoch liečby sa dosahuje maximálny účinok.

Bio a Raw potraviny

Pacientom so zhoršenou funkciou pečene sa odporúča užívať úvodná dávka 10mg počas prvých dvoch týždňov liečby. Maximálna dávka je 20mg denne.

Nesmie dôjsť k náhlemu ukončeniu liečby. Dávky sa majú postupne znižovať po dobu 1-2 týždňov, aby sa predišlo príznakom z vysadenia.

Nevýhody

Najvýraznejšie vedľajšie účinky Citalecu vznikajú počas prvých týždňov užívania a postupne sa vytrácajú spolu s príznakmi depresie. Reakcie, ktoré sa objavili v závislosti od dávkyospalosť, zvýšené potenie, sucho v ústach, nespavosť, hnačka, nevoľnosť a malátnosť.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Momentálne prebieha aj akcia kde pri kúpe 2 vybraných produktov dostane tretí zadarmo 2+1 zadarmo – len do vypredania zásob!

Medzi ďalšie veľmi časté nežiadúce účinky patrí znížená alebo zvýšená chuť do jedla (zníženie alebo zvýšenie telesnej hmotnosti), chorobný nepokoj, znížená sexuálna túžba, úzkosť, nervozita, zmätenosť, neobvyklý orgazmus (u žien), neobvyklé sny, triaška, pocit zvonenia v ušiach, zívanie, svrbenie kože, bolesti svalov, opuch a bolesti kĺbov, problémy získať a udržať erekciu, impotencia alebo problémy s ejakuláciou.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.