Celiprolol
Celiprolol je liek, ktorý sa používa najmä na liečbu vysokého krvného tlaku a anginy pectoris. Patrí do skupiny hypotenzíva a jeho účinnou látkou je celiprolol.
Princíp lieku Celiprolol
Účinná látka je tzv. betablokátor, pretože blokuje v organizme betareceptory pre stresové hormóny (ako je napr. adrenalín) a tým tlmí nežiaduce efekt stresovej reakcie na orgány.
Dochádza k poklesu krvného tlaku, k spomaleniu srdcovej činnosti a znižuje sa riziko vzniku závažných porúch srdcového rytmu.
Liek patrí konkrétne medzi tzv. kardioselektívne betablokátory, ktoré účinkujú prednostne na receptory v srdcovom svale a tým sa znižujú nežiaduce účinky na iné orgány. Okrem toho liek znižuje v srdci spotrebu kyslíka.
Využitie
Celiprolol sa používa na liečbu hypertenzie (vysokého krvného tlaku) a na prevenciu záchvatov stabilnej anginy pectoris.
Angina pectoris je bolesť na hrudi spôsobená znížením obsahu kyslíka v srdcovom svalstve (ischémia).
Niekedy sa môže užívať aj pri ICHS, kardiomyopatii, srdcovom zlyhávaní, stavoch po infarktoch, búšení srdca a poruchách rytmu.
Podávanie
Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia. Celiprolol sa vyrába v podobe tabliet o sile 200 a 400 mg.
Odporúčaná dávka pre dospelých je 200 až 400 mg 1x denne. Najmä u srdcového zlyhávania je vhodné začať podávanie menšou dávkou a tú postupne navyšovať.
Liek sa odporúča užívať vždy v rovnakom čase s jedlom alebo bez jedla a zapiť dostatočným množstvom vody.
Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.
Nevýhody
Tak ako všetky lieky, aj Celiprolol môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.
Medzi najčastejšie nežiaduce účinky lieku patria tráviace ťažkosti (nevoľnosť, vracanie, zápcha, hnačka), únava, závrat, ospalosť, bolesť hlavy, potenie, ale aj depresia.
Liek môže spôsobiť nízky krvný tlak a zhoršenie chorôb priedušiek ako je astma, bronchitída alebo CHOCHP.
Spomalenie srdcovej frekvencie môže vyvolať bradykardiu so zhoršením príznakov srdcového zlyhania. To sa stáva najmä pri súčasnom užívaní betablokátora s látkami ako verapamil a diltiazem, preto sa táto kombinácia dôrazne neodporúča.
U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorá sa najčastejšie prejavuje ako kožná vyrážka, sčervenanie a svrbenie kože.
Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú závažnú bradykardiu, feochromocytóm, metabolickú acidózu, nízky krvný tlak, zlyhanie obličiek, CHOCHP, astmu, bronchospazmus (náhle stiahnutie svalstva stien priedušiek), upchaté krvné cievy alebo závažnú poruchu funkcie pečene.
Okrem toho liek nie je určený pre pacientov mladších ako 18 rokov.
Použité zdroje: základné zdroje textu