Canri

CanriCanri je liek patriaci do skupiny cytostatík, ktoré sa používajú v onkológii na liečbu nádorových ochorení. Účinnou látkou lieku je zlúčenina irinotekán.

Princíp lieku Canri


Irinotekan poškodzuje rýchlo sa deliace nádorové bunky vďaka zablokovaniu enzýmu DNA topoizomeráza I.

Dochádza k narušeniu bunkového delenia a vyššiemu odumieraniu buniek.

Použitie

Canri sa podáva pacientom s niektorými zhubnými nádormi, ako sú napríklad pokročilé formy rakoviny hrubého čreva.

Liek sa zvyčajne podáva v špeciálnych chemoterapeutických cykloch spoločne s ďalšími preparátmi.

Podávanie

Canri sa vyrába v podobe roztoku, ktorý je určený na intravenózne podanie ako pomalá infúzia.

Presná dávka je individuálna a stanovuje ju ošetrujúci onkológ, bez ktorého vedomia liek nesmie byť aplikovaný.

Ak dostáva pacient irinotekan v kombinácii s cetuximabom, irinotekan nesmie byť podaný skôr ako jednu hodinu po skončení infúzie cetuximabu.

Tento liek sa nesmie podávať tehotným a dojčiacim ženám. Počas prvých 24 hodín po podaní dávky daného preparátu môže dôjsť k zvýšeniu rizika závratov alebo porúch zraku.

Ak k tomu dôjde, je vhodné aby sa pacient vyhol vedeniu vozidiel a obsluhe strojov. Tento liek je určený len pre dospelých.

Počas podávania preparátu (30-90 minút) a až 24 hodín potom sa môžu objaviť ťažkosti ako napr. hnačkapotenie, kŕče v bruchu, kŕče v  slzenie, poruchy videnianadmerné slinenie.

Lekársky výraz pre tieto symptómy je „akútny cholinergný syndróm“, ktorý môže byť liečený (atropínom).

Ak sa u pacienta objaví niektorý z týchto príznakov, je nutné to okamžite povedať lekárovi, ktorý pacientovi poskytne potrebnú liečbu.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Canri môže mať veľa nežiaducich účinkov, z ktorých asi najčastejšie sú tráviace ťažkosti s hnačkami.

Z ďalších nežiaducich účinkov sa môžu vyskytovať bolesti svalov, alergické reakcie, chudokrvnosť, nedostatok bielych krviniek a krvných doštičiek, horúčka, nauzea, problémy s dychom.

Liek môže v organizme narušiť funkciu enzýmu acetylcholínesterázy a spôsobiť, pokles krvného tlaku, zúženie zreníc a motanie hlavy.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button