Bicasil

BicasilBicasil patrí medzi tzv. antiandrogény a jeho účinnou látkou je zlúčenina bikalutamid.

Princíp lieku Bicasil


Bikalutamid je nesteroidný antiandrogén, ktorý nemá žiadnu ďalšiu endokrinnú aktivitu. Viaže sa na divoký typ alebo normálne receptory pre androgény (mužské pohlavné hormóny) bez toho, aby aktivoval expresiu génov, a tým inhibuje androgénnu stimuláciu.

Výsledkom tejto inhibície je regresia tumorov prostaty. To má veľký význam u rakoviny prostaty, kde mužské pohlavné hormóny zrýchľujú množenie nádorových buniek.

Antiandrogény blokujú práve tento účinok.

Z klinického hľadiska môže prerušenie liečby bikalutamidom u niektorých pacientov spôsobiť manifestáciu syndrómu z vysadenia antiandrogénu.

Použitie

Bicasil sa podáva pacientom, ktorí sa liečia s rakovinou prostaty.

Preparát možno podávať samostatne, alebo v kombinácii s ďalšími možnosťami liečby vrátane chirurgickej kastrácie.

Podávanie

Bicasil sa vyrába vo forme tabliet 150 miligramov. Mal by byť užívaný striktne podľa odporúčaní predpisujúceho urológa, pričom bežná dávka pre dospelého muža je jedna tableta denne užitá perorálne, vždy v rovnakom čase (obvykle ráno alebo večer) počas jedla alebo po jedle.

Tento liek sa má užívať kontinuálne po dobu minimálne 2 roky alebo do progresie ochorenia.

Prípravok sa nesmie podávať tehotným a dojčiacim ženám. Nie je pravdepodobné, že by daný liek narušoval schopnosť pacientov viesť vozidlo alebo obsluhovať stroje.

Treba však podotknúť, že sa môže občas vyskytnúť závrat alebo ospalosť. Pacienti užívajúci tento liek by počas liečby mali byť opatrní.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Niektorí muži sa sťažujú na zväčšenú citlivosť prsníkov, zväčšenie prsníkov, vyrážky, nevoľnosti a bolesti brucha, stratu libida a narušenie sexuálnej aktivity, zmeny nálad, depresie, nechutenstvo, bolesti na hrudníku, gynekomastiu, edém a pod.

Zriedkavo boli popisované závažnejšie alergické reakcie a poškodenie funkcie pečene.

Medzi ďalšie vedľajšie účinky patrí napr. anémia, závraty, somnolencia, návaly tepla, zápcha, dyspepsia, flatulencia, alopécia, suchá koža, svrbenie, hematúria, erektilná dysfunkcia, znížená chuť do jedla, hepatotoxicita, žltačka, zvýšená telesná hmotnosť

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button