Berodual
Berodual je kombinovaný liek, ktorý sa používa na liečbu ochorení dýchacej sústavy spojených so zúžením dýchacích ciest. Patrí do skupiny bronchodilatanciá, antiastmatiká a jeho účinnými látkami sú ipratrópiumbromid a fenoterol.
Princíp lieku Berodual
Ipratropiumbromid patrí do skupiny látok nazývaných „anticholinergiká“ a fenoterol patrí do skupiny látok nazývaných „selektívne agonisty beta-2-adrenoreceptorov“.
Obe látky pôsobia na hladké svalstvo priedušiek, ktoré uvoľňujú, čím sa priedušky rozšíria.
Využitie
Berodual sa používa na prevenciu a bronchodilatačnú liečbu (liečbu na rozšírenie prieduškových dýchacích ciest) stavov s prechodným zúžením dýchacích ciest, ako sú astma, chronický zápal priedušiek a chronická obštrukčná choroba pľúc.
Podávanie
Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia. Berodual sa vyrába vo forme roztoku, ktorý sa vdychuje pomocou špeciálneho inhalátora.
Pri akútnych záchvatoch astmy je odporúčaná dávka pre dospelých a deti staršie ako 6 rokov 2 inhalácie.
Vo väčšine prípadov to postačuje na rýchle uvoľnenie príznakov. Ak sa v ťažších prípadoch dýchanie do 5 minút výrazne nezlepší, môže pacient vdýchnuť ďalšie dva vstreky.
Pri dlhodobej liečbe je bežná dávka 1 až 2 inhalácie 3-krát denne, ale nie viac ako 8 vstrekov denne.
U detí sa liek môže podávať len pod dohľadom dospelej osoby.
Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.
Nevýhody
Tak ako všetky lieky, aj Berodual môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.
Najčastejšie nežiaduce účinky získané z klinických štúdií boli kašeľ, sucho v ústach, bolesť hlavy, triaška, zápal hrtana, závrat, porucha hlasu, rýchly tep srdca, búšenie srdca a nervozita.
Taktiež môže užívanie lieku vyvolať tráviace ťažkosti ako sú nevoľnosť, vracanie, zápcha alebo hnačka.
Okrem toho môže spôsobiť aj zvýšenie vnútroočného tlaku a s tým súvisiace zhoršenie glaukómu.
U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorej príznaky môžu byť žihľavka, dýchavičnosť, kožná vyrážka, svrbenie kože a opuch tváre, jazyka alebo hltana.
Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú srdcové ochorenie nazývané „hypertrofická obštrukčná kardiomyopatia“ alebo pacienti, ktorých srdce bije príliš rýchlo.
Použité zdroje: základné zdroje textu