CHOCHP (Chronická obštrukčná choroba pľúc)

CHOCHPCHOCHP je skratkou pre chronickú obštrukčnú bronchopulmonálnu chorobu. Je to relatívne rozšírená choroba a jej charakteristika do značnej miery vychádza z jej názvu. Ide o dlhodobé (chronické) ochorenie, ktoré spočíva v zužovaní a upchávaní (obštrukcí) pľúcnych priedušiek (bronchopulmonálna). Okrem toho sa u CHOCHP vyskytuje aj rozdutie pľúc (emfyzém).

Príčiny CHOCHP


Hlavným a v podstate aj jediným významným rizikovým faktorom je fajčenie.

K tomu môžu prispievať niektoré genetické predpoklady (napríklad nedostatok alfa-1-antitrypsínu), časté ochorenia zápalom pľúc a práce v prostredí so škodlivými dráždivými plynmi.

Prejavy

CHOCHP sa rozvíja postupne po celé roky. Človek sa stáva námahovo dýchavičným, častý je vlhký kašeľ a vykašliavanie hlienov.

Problémy s dýchaním môže nakoniec obmedzovať človeka aj pri bežnej fyzickej námahe a zúžené priedušky s hromadiacim sa sekrétom sú vhodné miesto pre baktérie, a preto môžu častejšie vznikať zápaly pľúc.

Dlhotrvajúca ťažká CHOCHP môže narušiť dodávku kyslíka tkanivám a to vedie k zvýšeniu počtu červených krviniek v krvnom riečisku (polycytémia).

Ako vznikajú obe zložky ochorenia?

1. Upchávanie a zužovania priedušiek

K tomuto dochádza pri vdychovaní škodlivín, ktorých je cigaretový dym plný. Dlhodobo sa dráždia steny a sliznica dýchacích ciest. To vedie k zhrubnutiu ich stien a zužovaniu ich priesvitov.

Navyše sa v takto drážděných slizniciach začnú rozmnožovať bunky tvoriace sekrét.

2. Rozdutie pľúc (pľúcny emfyzém)

Je nemenej závažnou súčasťou CHOCHP. Vdychované škodliviny sa dostávajú až do pľúcnych mechúrikov.

V stenách týchto mechúrikov sú krvné cievy a prebieha tu výmena dýchacích plynov medzi pľúcnymi komôrkami a krvným obehom.

Škodliviny v komôrkach spôsobia miestnu aktiváciu imunitného systému a vylučovanie agresívnych látok bielymi krvinkami.

Jedná sa z veľkej miery o látky typu reaktívnych kyslíkových zlúčenín a vzniká tak oxidačný stres. Začnú sa odbúravať aj steny pľúcnych mechúrikov.

Namiesto malých mechúrikov oddelených od seba stenami tak vznikajú veľké vaky plné vzduchu. Plocha na ktorej dochádza k výmene plynov začne klesať, čo celkovej situácii nepomôže.

Komplikácie

CHOCHP v ťažkých formách môže viesť aj k srdcovému zlyhaniu pravej polovice srdca. Mechanizmus je vcelku jednoduchý na pochopenie.

Krv tečie z pravej polovice srdca do pľúcneho obehu, kde je normálne nízky tlak. Proces CHOCHP túto situáciu mení.

Do časti pľúcnych mechúrikov zúženými prieduškami horšie preniká kyslík.

V našom tele je to zariadené tak, že v stenách takto nevzdušných komôrok sa začnú uzatvárať krvné cievy. Prečo by tiež mali byť otvorené, keď v komórkach nie je dosť dýchacích plynov a nie je čo vymieňať?

Tento proces je podporený zánikom stien pľúcnych mechúrikov (a ciev v nich uložených) kvôli emfyzému.

Predstavme si teda, že krv z pravej strany srdca tečie do systému mnohých tenkých trubičiek, z ktorých sa časť začne zužovať a uzatvárať.

Tlak tvorený srdcovou pumpou musí narásť, aby sa krv dostala skrz (rozvoj pľúcnej hypertenzie). Pravá polovica srdca sa začne preťažovať a vzniká tzv. pľúcne srdce (cor pulmonale).

Prevencia

Základom je nefajčiť alebo včas prestať fajčiť. Tá malá časť ľudí pracujúca v prostredí so škodlivinami vo vzduchu by mala buď používať ochranné pomôcky, alebo zamestnanie opustiť.

Diagnostika

Pre diagnózu je dôležité zistenie vyššie zmienených príznakov, vyšetrení pľúc počúvaním a röntgenom pľúc.

Definitívnu diagnózu a určenie tiaže CHOCHP môžeme určiť pomocou funkčných vyšetrení pľúc, z ktorých jedným z najpoužívanejších je spirometria.

Súčasťou vyšetrenia môže byť aj zistenie koncentrácie krvných plynov (Astrup), pri ťažších prípadoch môžeme nájsť pokles koncentrácie kyslíka v krvi (hypoxémiu), čo býva spojené so zhoršeným okysličením tkanív.

Liečba

Existuje množstvo liekov predpisovaných lekárom, ktoré zväčšujú priesvit priedušiek (ide o tzv. bronchodilatancie), to do istej miery vyrieši problém ich zúženia.

Ďalšia skupina liekov rozpúšťa hlieny a sekréty hromadiace sa v prieduškách a umožní ich ľahšie vykašliavať (mukolytiká). Sú to napr. preparáty ACC, Mucobene, Erdosteín, Bromhexin, Ambrobene, Ambrosan, Ambroxol a Mucosolvan.

Prípadné infekcie dolných dýchacích ciest v teréne CHOCHP liečime antibiotikami. Rozdutie pľúc vzniknutá zničením stien pľúcnych mechúrikov je úplne nezvratný proces a žiadne lieky tieto steny naspäť neobnovia.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/chopn

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button