Berylióza

Berylióza

Berylióza je ochorenie, ktoré vzniká pri vdýchnutí berýlia. Dlhodobé vystavovanie sa berýliu môže spôsobiť chronické ťažkosti a nezvratné zmeny pľúcneho tkaniva, preto si o berylióze povieme aspoň niekoľko slov.

Berylióza a jej príčiny


Berýlium je chemický prvok, s ktorým prichádzajú do kontaktu ľudia pri ťažbe surovín a ľudia v mnohých odvetviach priemyslu, ktorí pracujú v prašnom prostredí.

Berýlium sa totiž môže vyskytovať v prachu, ktorý vzniká pri priemyselnej činnosti a spracovávaní surovín.

Pri nedostatočnej ochrane môže byť berýlium vdýchnuté, čo vedie k postihnutiu dýchacej sústavy.

Prejavy

Akútne nárazové vystavenie sa väčšiemu množstvu berýlia vo vzduchu sa prejaví podráždením dýchacích ciest a môže vzniknúť neinfekčný zápal pľúcneho tkaniva s kašľom a dýchavičnosťou.

Príznaky dlhodobého sa vystavovania berýlia sú menej intenzívne, ale môže dochádzať k postupnému väzivovateniu pľúc (pľúcna fibróza) s postupne narastajúcou námahovou dýchavičnosťou a preťažovaním pravej polovice srdca, keď hrozí rozvoj pľúcneho srdca a srdcového zlyhávania.

Imunitný systém v pľúcach sa obvykle snaží s berýliom vysporiadať a to vedie k zväčšeniu miestnych lymfatických uzlín. Prítomné bývajú aj celkové príznaky ako únava, opakované epizódy zvýšenej teploty a bolesti kĺbov.

Pozn: Chronická berylióza dokáže byť zradná a u niektorých ľudí sa chronické príznaky objavia napríklad aj s mnohoročným oneskorením po expozícii (vystavení sa) berýliu.

Diagnostika

Diagnóza je pravdepodobná u ľudí, ktorí preukázateľne prichádzajú v pracovnom prostredí do kontaktu s prachom obsahujúcim berýlium.

Röntgen pľúc a CT vyšetrenia môžu preukázať zväčšené uzliny a známky pľúcnej fibrózy.

O funkciu pľúc nás informuje spirometria a ďalšie funkčné testy pľúc, funkciu srdca môžeme hodnotiť pomocou echokardiografia.

K presnému stanovenie diagnózy môže byť potrebná biopsia (odobratie vzorky ihlou) pľúcneho tkaniva a jej vyšetrenie pod mikroskopom, ktoré preukáže charakteristické zápalové histologické zmeny.

Liečba

Základom terapie je čo najrýchlejšie zabrániť kontaktu s berýliom, a to buď ochrannými pomôckami alebo úplnou zmenou zamestnania.

Inak je liečba skôr symptomatická (kyslík, lieky na odkašliavanie), v pokročilých fázach ochorenia s ťažkou dýchavičnosťou môže byť nutná liečba srdcového zlyhávania a trvalá domáca kyslíková terapia.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/berylioza

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button