Bolesť príušnej žľazy

Bolesť príušnej žľazyPríušná žľaza je najväčšia slinná žľaza človeka. Síce sa nachádza mimo ústnej dutiny, presnejšie na povrchu sánky, ale pre človeka je dôležitá, pretože vytvára až 1/3 slín. Cez túto žľazu prechádza hlavný nerv tváre, ktorý nepatrí medzi príčiny vzniku bolesti. Aké sú možné príčiny vzniku tejto bolesti? Ako liečiť bolesť príušnej žľazy? Je potrebné vyšetrenie odborníka? Na tieto otázky nájdeme odpovede práve v tomto článku.

Príčiny bolesti príušnej žľazy:


1. Zápal a infekcia príušnej žľazy

V mnohých prípadoch je bolesť príušnej žľazy spojená s nejakým zápalom alebo infekciou. Ich pôvod môže byť či už bakteriálny, alebo vírusový. Prejavom zápalu a infekcie je bolesť, no niekedy aj opuch, začervenanie či hnisanie.

Chronické zápaly môžu vzniknúť aj pri fajčení. V niektorých prípadoch je za vznikom zápalu nízky príjem tekutín (sprevádzaný dehydratáciou a suchom v ústach), nedostatočná tvorba slín (zväčša vrodená vada), cukrovka, ochorenie obličiek a zlá ústna hygiena.

2. Mumps

V prvej príčine sme si povedali o všeobecnej problematike zápalu a infekcie. Teraz prejdeme na konkrétne ochorenie. Mumps, alebo aj zápal príušnej žľazy (hovorovo príušnice), je vírusové infekčné ochorenie. V dnešnej dobe ide o menej častú chorobu, ktorú mávajú skôr deti. Vírus sa prenáša vzduchom, najčastejšie v kolektívoch.

Mumps sa prejavuje horúčkou, bolesťou príušnej žľazy, bolesťou prehĺtania, problémami so sluchom a opuchom žľazy. V extrémnych prípadoch dochádza aj k zápalu mozgových blán.

3. Sjögrenov syndróm

Sjögrenov syndróm je klasické autoimunitné ochorenie, ktoré je zriedkavé a typické skôr pre ženy. Tento syndróm vzniká na základe genetického predpokladu a napadá slinné, slzné a iné žľazy. Prejavuje sa zníženou tvorbou slín, suchom v ústach, poruchami prehĺtania, bolesťami žľazy a páchnucim dychom. Toto sú prejavy pri napadnutí slinnej žľazy. Príznaky napadnutia iných žliaz sa dočítate v článku, ktorý je venovaný výhradne Sjögrenovmu syndrómu.

4. Sialolitiáza

Sialolitiáza, alebo aj kamene slinných žliaz, je nepríjemným problémom, ktorý dokáže postihnutého riadne potrápiť. Slinné žľazy ústia do dutiny ústnej za pomoci tenkých trubicovitých vývodov.

Bio a Raw potraviny

Kamene vznikajú práve vtedy, keď sa nahromadí nejaký minerál (napríklad vápnik) v týchto vývodoch, čo spôsobí, že sa sliny nedostanú do ústnej dutiny. V mnohých prípadoch je to sprevádzané opuchom a bolesťou, no niekedy môže vzniknúť aj zápal.

Diagnostika

Bolesť príušnej žľazy je príznakom, ktorý nám hovorí o prítomnosti nejakej poruchy. V mnohých prípadoch postačí na určenie presnej diagnózy fyzické vyšetrenie spolu s odberom krvi alebo moču. Zistenie niektorých príčin si môže vyžadovať zobrazovacie testy. Napríklad pri sialolitiáze je potrebný ultrazvuk.

Ako liečiť bolesť príušnej žľazy

Liečba závisí od presnej príčiny. Pri zápaloch a infekciách sa lieči formou antibiotík. Mumps je vážnejší zápal, na ktorého liečbu nie je určený nejaký konkrétny liek, ide skôr o symptomatickú liečbu (potlačenie príznakov). Avšak treba zdôrazniť, že neliečený mumps môže zapríčiniť vznik vážnych komplikácii.

Pri Sjögrenovom syndróme je taktiež symptomatická liečba kombinovaná s dostatočným príjmom tekutín.

Kamene slinných žliaz môžu samovoľne odísť alebo sa uvoľnia po opatrnej masáži žľaze. V inom prípade bude potrebný malý chirurgický zákrok. Zanedbanie liečby môže zapríčiniť vznik abscesu.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Kedy navštíviť lekára

Bolesť príušnej žľazy nie je ani zďaleka prirodzená. Preto sa odporúča navštíviť lekára, najmä ak mate príznaky dehydratácie a sucha v ústach. Predčasná liečba vám pomôže nielen zmierniť bolesti, ale aj zabrániť ďalším možným komplikáciám.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.