Bolesť pri ovulácii

Bolesť pri ovulácii nie je nejako špecificky charakterizovaná. Ide totiž o bolesť, ktorú pociťujeme v oblasti brucha. Preto ženy sťažujúc sa na bolesti brucha ani nevedia, že majú práve bolesti pri ovulácii. Poďme si teda vysvetliť, čo spôsobuje tieto bolesti.
Príčiny bolesti pri ovulácii:
1. Ovulácia sama o sebe
Najprv si povedzme, čo je to tá ovulácia. Je to stav, kedy sa vajíčko uvoľní z vaječníkov, dozrieva v obale, následne obal praskne a vajíčko prechádza vajcovodom, kde čaká na oplodnenie.
Celý tento proces prebieha približne raz za mesiac.
Ak neprebehne oplodnenie vajíčka, tak sa toto neoplodnené vajíčko vylučuje spolu so značným množstvom krvi. Zbavovanie sa neoplodneného vajíčka spolu s výstelkou maternice nazývame menštruácia.
Bolesti pri ovulácii nemusia hneď znamenať, že sa váš zdravotný stav zhoršil. Krátkodobé bolesti sú práveže prirodzené, a preto sa netreba báť. To nastáva práve vtedy, keď praskne obal. Zvyčajne je to v 12. až 14. dni ovulácie.
Preto sa odporúča ženám, aby sledovali a zapisovali si tieto bolesti. Je to z toho dôvodu, že ak to nie je v 12. až 14. dni, príčinou bude niečo iné.
Táto prirodzená bolesť môže byť či už mierna, alebo kŕčová. Niekedy tieto bolesti vystreľujú do oblasti krížov, pošvy, podbruška, slabín, ale aj bolesť samotných vaječníkov.
2. Cysty na vaječníku
Cysty na vaječníku sú relatívne bežnou hormonálnou poruchou a väčšina z nich vzniká v reprodukčnom veku v dôsledku zmien pri menštruačnom cykle.
Tieto cysty na vaječníku nebývajú veľké a časom sa budú zmenšovať až vymiznú.
Avšak, prípadné rastúce cysty môžu spôsobiť pocity tlaku a bolesti panvy alebo bolesti brucha. Niekedy sa objavujú aj poruchy menštruačného cyklu (oneskorená menštruácia alebo neprítomnosť menštruácie).
V extrémnych prípadoch to môže spôsobiť až torziu vaječníkov.
3. Zápal vaječníkov
Zápal vaječníkov je vážne infekčné ochorenie, ktoré môže byť bezpríznakové. Vtedy sa skôr jedná o chronický zápal.
Akútny zápal sa prejavuje horúčkou, bolesťami v oblasti brucha, gynekologickým výtokom alebo krvácaním, ale aj bolesťou pri pohlavnom styku.
Existuje aj tzv. endometrióza, čo je zápal, ktorý okrem vaječníkov postihuje aj vajcovody.
4. Rakovina vaječníkov
Rakovina vaječníkov je časté a nebezpečné nádorové ochorenie. Riziko vzniku tejto choroby stúpa s vekom a s nezdravým životným štýlom (fajčenie, nezdravá strava s vysokým obsahom tuku). Aj keď je pravda, že svoju úlohu zohráva aj genetika.
Tak ako každá rakovina, aj táto sa spočiatku nemusí nijako prejavovať. Časom sa však môžu objaviť bolesti brucha a tráviace ťažkosti (najmä nevoľnosť).
Bolesť pri ovulácii vzniká aj pri iných rakovinách pohlavného ústrojenstva (napríklad aj rakovina krčka maternice), ale rakovina vaječníkov je najčastejšia.
5. Operácie
Rôzne pooperačné stavy môže stáť za vznikom bolesti pri ovulácii.
Príkladom je operácia slepého čreva, cisársky rez a iné zákroky vykonávané v oblasti brucha.
Diagnostika
Žiadne konkrétne vyšetrenie nedokáže určiť presnú diagnózu. Preto lekár využije rôzne testy, aby vylúčil prípadne príčiny, ktoré môžu stáť za bolesťami pri ovulácii.
Okrem toho vás môže lekár požiadať o zápis vašich cyklov a, samozrejme, aj o váš celkový zdravotný záznam.
Ako liečiť bolesť pri ovulácii
Liečba sa líši v závisloti od typu príčiny. Ak ide o prirodzenú bolesť alebo o pooperačné stavy, na liečbu vám postačia analgetiká (s obsahom účinných látok, ako je diklofenak alebo indometacín).
Rakovina pohlavného ústrojenstva spočíva v odstránení nádorových buniek, ale tiež aj v klasickej chemoterapii.
Zápal vaječníkov sa lieči za pomoci antibiotík. Ak sa zápal nebude liečiť, môže to spôsobiť neplodnosť.
Ak bolesť pri ovulácii zapríčiňujú cysty na vaječníku, budete buď užívať hormonálne lieky (napríklad hormonálnu antikoncepciu), alebo sa cysty odstránia (to skôr pri vážnejších stavoch).
Kedy navštíviť lekára
Bolesť pri ovulácii je do istej miere prirodzená, a preto nie je potrebné zájsť za odborníkom. Problémom je až situácia, kedy bolesti pretrvávajú niekoľko dní, najmä počas každej ovulácie.
Ďalším stavom, kedy sa odporúča navštíviť lekára, je intenzita bolesti – pri silnej až kŕčovitej bolesti.
Celkovo sa odporúča zapisovať si vaše bolesti (kedy sa vyskytujú a akej sú intenzity).
Ak budete ignorovať tieto bolesti, váš zdravotný stav sa môže stať kritickým. Môže sa totiž vyvinúť nádor alebo infekcia pohlavného ústrojenstva, ktorých liečba nemusí byť krátkodobá, v horšom prípade nemusí byť účinná.
Použité zdroje: základné zdroje textu