Draslík

Draslík je jeden z najdôležitejších minerálov potrebných pre organizmus. Patrí totiž medzi makroelementy, čo sú minerály, ktoré telo potrebuje v dávke viac ako 100 mg na deň (presnejšie ide o tretí najhonosnejší minerál v tele, po vápniku a fosforu). Draslík je výnimočný tým, že je potrebný pre mnohé biochemické procesy, pretože je obsiahnutý vo vnútri buniek.

Draslík a jeho význam pre organizmus


1. Udržuje rovnovážny stav vnútorného prostredia organizmu

Zrejme najdôležitejšou úlohou draslíka je udržiavanie homeostázy, čo je stav, pri ktorom je vnútorné prostredie organizmu v rovnováhe. Dôsledkom toho je normálne fungovanie organizmu.

Okrem toho draslík zabezpečuje aj odburávanie a tvorbu kyselín a zásad, čo taktiež napomáha k udržiavaniu optimálneho stavu vnútorného prostredia organizmu (tzv. acidobazická rovnováha).

2. Ovplyvňuje činnosť srdca

Ďalšou a pomerne dôležitou funkciou je pozitívny vplyv na srdce, hlavne znižovanie krvného tlaku.

Výsledkom toho je najmä prevencia pred ochoreniami srdcovo-cievneho systému, ako je vysoký krvný tlak, srdcový infarkt či cievna mozgová príhoda.

3. Reguluje transport sodíka

Draslík zabezpečuje aj transport sodíka, presnejšie jeho výstup z buniek. Dokonalý výstup sodíka má aj pozitívny vplyv na vstup draslíka do buniek.

Preto ak je zvýšená hladina sodíka, tak naše telo potrebuje omnoho viacej draslíka, ako je odporúčané (niekedy až 5 násobne viac).

4. Umožňuje prenos nervových vzruchov a prácu svalov

Nervová sústava riadi organizmus ako celok. Pracuje na princípe šírenia nervového vzruchu nervovými vláknami.

Základnou jednotkou nervovej sústavy je neurón, ktorý prijíma a ďalej odovzdáva nervový vzruch. Ide o rýchly proces, no nájdu sa poruchy, ktoré ho spomaľujú.

Napríklad nedostatok sodíka, ale aj draslíka. V takýchto prípadoch je napadnutá aj práca svalov, ktorá je spomalená.

5. Reguluje metabolizmus sacharidov a bielkovín

Sacharidy a bielkoviny sú pre organizmus nevyhnutné. Sacharidy sú zdrojom energie, no okrem toho majú aj zásobnú a stavebnú funkciu a sú súčasťou enzýmov, hormónov a nukleových kyselín. Bielkoviny sa zúčastňujú všetkých procesov organizmu.

Okrem toho majú aj množstvo iných dôležitých funkcií, najmä stavebnú funkciu (vo svaloch, chrupavkách, vlasoch či nechtoch).

Prítomnosť draslíka v organizmu zabezpečuje tvorbu bielkovín a získavanie energie zo sacharidov.

6. Reguluje výmenu vápnika

Vápnik je najzastúpenejším minerálom v organizme. Je totiž súčasťou kostí a zubov.

Okrem toho má aj ďalšie pozitívne účinky na organizmus – zabraňuje zrážaniu krvi, zabezpečuje svalovú kontrakciu, znižuje krvný tlak a mnoho iných.

Avšak je zbytočné prijať vápnik, pokiaľ ho nevieme dostať tam, kde je potrebný. To zabezpečuje práve draslík.

7. Má diuretické účinky

Draslík pomáha odstraňovať škodlivé látky z tela prostredníctvom moču. Preto sa vyskytuje aj močenie väčšieho množstva moču alebo časté močenie.

Netreba sa však báť, pretože ide iba o pozitívny vplyv.

Zabezpečuje to totiž nielen detoxikáciu organizmu, ale aj liečbu (alebo prevenciu) rôznych ochorení (najmä močovej sústavy).

Ostatné funkcie

  • reguluje množstvo vody v bunkách a mimo buniek
  • je súčasťou tráviacich štiav
  • reguluje pH a osmotický tlak v bunkách

Odporúčaná denná dávka draslíka

VekOdporúčaná denná dávka draslíka (mg)
Deti0 – 6 mesiacov400
6 mesiacov – 1 rok700
1 – 3 rokov2 500
4 – 8 rokov3 000
9 – 13 rokov4 000
 14 – 18 rokov4 300
Muži18 rokov a viac4 700
Ženy18 rokov a viac4 700
tehotenstvo4 700
dojčenie5 100

Draslík v strave

Draslík je zastúpený v mnohých potravinách. Najviac ho však nájdeme v strukovinách (šošovica, hrach, fazuľa, sójové boby) a v inej zelenine (špenát, zemiaky, šalát, kel, chren a iné) či v ovocí (najmä banány, ale aj čierne ríbezle či marhule).

Aj mäso, obilniny, orechy, mliečne výrobky či čokoláda obsahujú dostatok draslíka.

Okrem toho existuje draslík aj v podobe tabliet, no ja verím, že ak máte vyváženú stravu, tak nie je potrebné užívať tento doplnok stravy.

Nedostatok draslíka

Nedostatok draslíka často vzniká v dôsledku sodíka, ktorého je v organizmu nadbytok. Takisto aj pri väčšej strate tekutín dochádza k zníženej hladine draslíka.

Preto sa odporúča v takýchto situáciách prijať viac miligramov tohto minerálu.

Nedostatok draslíka sa nemusí nijako prejavovať. Zväčša však dochádza k únave, svalovej slabosti, hyperfunkcii štítnej žľazy, zápche či nevoľnosti.

Samozrejme, aj obehová sústava je postihnutá, kedy dochádza najmä k srdcovej arytmii a v najhoršom prípade aj k zástave srdca.

Nadbytok draslíka

Takisto ani pri zvýšenej hladine draslíka nemusia byť prítomné žiadne príznaky.

Často sa však objavujú tráviace ťažkosti (hnačka, nevoľnosť, zvracanie), zmätenosť, únava či svalová slabosť. Rovnako aj tu sa objavuje srdcová arytmia spolu so zastavením činnosti srdca.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button