Zeota

ZeotaZeota je liek, ktorý sa radí medzi sartany. Sartany sú jedny z najvyužívanejších liekov na krvný tlak a užíva ich podstatná časť interne sledovaných pacientov. Patrí do skupiny hypotenzíva a jeho účinnou zložkou je olmesartan medoximil.

Princíp lieku Zeota


Olmesartan blokuje bunkové receptory pre zlúčeninu angiotenzín II. Tá vzniká v našom organizme a má mnoho funkcií vrátane zvyšovania krvného tlaku.

Zablokovanie angiotenzínu II je v dôsledku podobný účinku ACE-inhibítora (tie blokujú samotný vznik angiotenzínu II).

Sartany a ACE-Inhibítory sú preto dosť podobné lieky, nutné však dodať, že ACE-Inhibítory sú predsa len o niečo účinnejšie.

Využitie

Preparát Zeota môžeme použiť v podobných indikáciách ako ACE-Inhibítory a to u vysokého tlaku a u chorôb srdca (ischemická choroba srdca, stavy po infarktoch, srdcové zlyhávanie a iné).

Vhodné sú v situácii, keď sa vysoký tlak kombinuje s postihnutím obličiek u cukrovky (najčastejšie ide o cukrovku 1. typu a 2. typu).

Sartany však všeobecne podávame skôr ako druhú voľbu vtedy, keď ACE-Inhibítor nemožno použiť (napríklad pri nepríjemnom suchom kašli , ktorý ACE-Inhibítory narozdiel od sartanov spôsobujú).

Podávanie

Dávkovanie záleží na odporúčaní lekára, bez ktorého vedomia sa liek nesmie užívať.

Zeota sa vyrába v podobe tabliet o sile 10 až 40 miligramov a zvyčajná dávka pre dospelého človeka je jedna tableta denne s maximálnou celkovou dennou dávkou 40 miligramov.

Tablety sa môžu užívať s jedlom alebo bez jedla, prehĺtajú sa a zapíjajú sa dostatočným množstvom vody. Ak je to možné, užíva sa každý deň vždy v rovnakom čase.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Zeota môže spôsobiť nežiaduce účinky, ktoré sú zväčša vzácne. Preparát môže sám o sebe alebo v kombinácii s inými liekmi na tlak spôsobiť prudké zníženie tlaku alebo kolaps.

V kombinácii s inými liekmi (napr. Verospiron) môžu sartany vyvolať nebezpečnú hyperkaliémiu. Okrem toho môže vyvolať tráviace problémy (hnačka, nevoľnosť), bolesť hlavy alebo únavu.

U niektorých pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú závažnú poruchu funkcie obličiek, žltačku alebo problémy s odtokom žlče zo žlčníka a žlčových ciest (napr. žlčníkové kamene).

Okrem toho liek nesmú užívať pacienti, ktorí sú liečení liekmi na zníženie krvného tlaku obsahujúcich aliskiren.

Liek nie je vhodný pre pacientov mladších ako 18 rokov a pre ženy počas dojčenia alebo tehotenstva (najmä 2. a 3. trimester). Liek obsahuje laktózu.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button