Zenbrest

ZenbrestZenbrest je liek, ktorý sa používa v onkológii na liečbu rakoviny prsníka. Patrí do skupiny cytostatiká a jeho účinnou zložkou je anastrozol.


Princíp lieku Zenbrest

Anastrozol funguje ako inhibítor enzýmov nazývaných aromatázy, ktoré v ľudskom tele pomáhajú vytvárať ženské pohlavné hormóny (estrogény). Preto po podaní anastrozolu u ženy klesne koncentrácie estrogénov.

Využitie

Zenbrest sa používa na liečbu niektorých foriem rakoviny prsníka po menopauze (po poslednej menštruácii). Bolo totiž zistené, že niektoré typy rakoviny prsníka (ktoré môžeme určiť vďaka histologickému vyšetrenie vzorky tumoru) pre svoj rast a množenie potrebujú ženské pohlavné hormóny a pri ich nedostatku je rast nádorového tkaniva utlmený.

Rakovina prsníka je jedno z najčastejších nádorových ochorení v ženskej populácii, ročne je v SR zistená u cca 4000-5000 žien. Preto netreba liečbu zanedbať. Rakovina prsníka sa najčastejšie prejavuje ako bolesti prsníkov, hrčka v prsníku, krvácanie z bradavky a výtok z prsníka.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia.

Vyrába sa v podobe tabliet o sile 1 miligram a bežná dávka pre dospelú ženu je 1 tableta denne. Liek sa odporúča užívať vždy v rovnakom čase s jedlom alebo bez jedla a zapiť dostatočným množstvom vody. Je dôležité, aby sa tableta prehltla celá, nerozžutá, nerozdrvená.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Zenbrest môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Liek ovplyvňuje hormonálnu rovnováhu v tele ženy, a preto má pomerne často nepríjemné nežiaduce účinky ako sú návaly horúčavy, bolesti hlavy, bolesti svalov, tráviace ťažkosti (nevoľnosť, hnačka, vracanie) a pocity slabosti. Pokles koncentrácie estrogénov zvyšuje riziko vzniku osteoporózy.

U niektorých užívateliek bolo popisované zvýšenie pečeňových testov a vznik alergických reakcií. Okrem toho môže vyvolať aj bolesť kĺbov, zápal kĺbov, ospalosť, bolesť kostí, stratu chuti do jedla, ale aj krvácanie z pošvy.

Zenbrest obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení. Liek nesmú užívať ženy počas tehotenstva alebo dojčenia.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.