Yaz

YazYaz patrí medzi kombinovanej preparáty hormonálnej antikoncepcie. Účinnými látkami sú zlúčeniny etinylestradiol (patrí medzi syntetické estrogény) a drospirenón (patrí medzi syntetické gestagény).

Princíp lieku Yaz


Pravidelné podávanie syntetického estrogénu a progesterónu pôsobí komplexne na zníženie pravdepodobnosti počatia.

Uplatňuje sa najmä vplyv preparátu na zablokovanie ovulácie a na zmenu charakteru sekrétu, ktorý zhustne a stane sa nepriestupným pre spermie.

Využitie

Základným dôvodom užívanie preparátu Yaz je zabránenie neželanému otehotneniu.

Preparát môže byť predpísaný aj ženám s nepravidelnou menštruáciou, s bolestivou menštruáciou a pri nadmernom menštruačnom krvácaní.

Za vedľajší efekt sa považuje aj zníženie rizika výskytu rakoviny vaječníkov a rakoviny sliznice maternice.

Podávanie

Yaz existuje vo forme tabliet a ich presné dávkovanie musí byť určené predpisujúcim gynekológom, bez ktorého vedomia by sa preparát nikdy nemal užívať. Jedno balenie preparátu obsahuje 28 tabliet.

Tablety sa môžu užívať s jedlom alebo bez jedla, musia sa však užívať každý deň v približne rovnakom čase.

Z toho 24 tabliet má ružovú farbu a obsahuje účinné hormóny, 4 tablety sú biele a hormóny neobsahujú.

Prípravok sa užíva nepretržite a v období užívania bielych tabliet sa objavuje pravidelné krvácanie. Otázky na presné začatí užívania, či na zabudnutú tabletku je vždy vhodné zacieliť na svojho gynekológa.

Ak je pacientka tehotná, nesmie užívať tento liek. Ak otehotnie počas užívania, musít liek ihneď prestať užívať a vyhľadať svojho lekára. Užívanie preparátu sa počas dojčenia spravidla neodporúča.

Nevýhody

Najzávažnejším rizikom užívateliek hormonálnej antikoncepcie je nepochybne hlboká žilová trombóza a pľúcna embólia.

Hormonálna antikoncepcia môže byť preto smrteľne nebezpečná pre fajčiarky a pre ženy s vrodenými zrážanlivými stavmi (napr. Leidenská mutácia).

Časté vedľajšie účinky sú napr. zmeny nálady, bolesť hlavy, nevoľnosť, bolesť v prsníkoch, problémy s menštruáciami (nepravidelné menštruácie a vynechanie menštruácií).

Medzi menej časté vedľajšie účinky patrí napr. depresia, nervozita, ospanlivosť, točenie hlavy, pocit mravčenia, migréna, kŕčové žily, zvýšený krvný tlak, bolesť žalúdka, zvracanie, porucha trávenia, plynatosť, zápal žalúdka, hnačka, akné, svrbenie, vyrážka, nezávažné bolesti (bolesť chrbta, bolesť končatín), svalové kŕče,  plesňová infekcia v pošve, bolesť v panve, zväčšenie prsníkov, nezhubné hrčky v prsníkoch, krvácanie z maternice/pošvy (ktoré zvyčajne vymizne s pokračovaním liečby), výtok z pošvy, návaly horúčavy, zápal pošvy (vaginitída), problémy s menštruáciou (bolestivé menštruácie, slabé menštruácie, veľmi silné menštruácie), sucho v pošve, znížený záujem o sex, nedostatok energie, zvýšené potenie, zadržiavanie tekutín, prírastok telesnej hmotnosti.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button