Valtan HCT

Valtan HCTValtan HCT je kombinovaný preparát, ktorý obsahuje dve účinné zlúčeniny – valsartan patriaci medzi sartany a hydrochlorotiazid, ktorý patrí do skupiny liekov nazývaných tiazidové diuretiká (známe aj ako „tablety na odvodnenie“). Hydrochlorotiazid zvyšuje vylučovanie moču, ktoré tiež znižuje tlak krvi.

Princíp lieku Valtan HCT


Preparát kombinuje účinok oboch jeho zložiek na kardiovaskulárny systém, kedy dochádza k rozšíreniu krvných ciev a k zvýšenému výdaju moču obličkami, čo dohromady vedie k poklesu krvného tlaku.

Využitie

Preparát Valtan HCT používame na liečbu vysokého krvného tlaku, ktorý nie je dostatočne pod kontrolou pri užívaní jednej zložky samostatne. Vysoký krvný tlak zvyšuje záťaž na srdce a tepny.

Ak sa nelieči, môže poškodiť krvné cievy v mozgu, srdci a obličkách a môže spôsobiť mŕtvicu, zlyhanie srdca alebo zlyhanie obličiek.

Vysoký krvný tlak zvyšuje riziko vzniku srdcových záchvatov. Zníženie krvného tlaku na normálne hodnoty znižuje riziko vzniku týchto ochorení. 

Liek je vhodný skôr pri pacientoch, ktorých krvný tlak je už pomocou liekov stabilizovaný, a kedy sa snažíme obmedziť množstvo podávaných tabliet.

Kombinovaný preparát umožní podať dve účinné zložky v jednej tablete a tým zvýšiť ochotu (odborne compliance) pacienta liek.

Podávanie

Preparát sa nesmie užívať bez odporúčania lekára. Liek má viac foriem podľa aktuálneho obsahu oboch zlúčenín, najnižšia dávka je 160 / 12,5 miligramov (160 mg valsartanu + 12,5 mg hydrochlorotiazidu) a najsilnejší dávka je 320/25 miligramov (320 mg valsartanu + 25 mg hydrochlorotiazidu).

Bežne používaná dávka je jedna tableta denne. Valtan HCT môžete užívať s jedlom aj bez jedla. Kým sa pacient neporozpráva s lekárom, mal by sa vyhýbať používaniu alkoholu.

Alkohol môže vyvolať výraznejší pokles krvného tlaku alebo zvýšiť riziko vzniku závratov alebo mdlôb.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Pacient by mal vyhľadať lekára ak pociťuje príznaky angioneurotického edému, ako sú: opuch tváre, jazyka alebo hltanaproblémy s prehĺtanímžihľavka a sťažené dýchanie.

Ďalšie vedľajšie účinky zahŕňajú: kašeľ, nízky tlak krvidehydratácia (s príznakmi smädu, suchosti v ústach a suchého jazyka, zriedkavého močenia, tmavého sfarbenia moču, suchej kože), bolesť svalovúnavnosťmravčenie a necitlivosťrozmazané videniezvonenie v ušiach.

Predávkovanie alebo kombinácia s inými liekmi na tlak môže spôsobiť jeho prílišné zníženie. Sartany majú inak efekt na hladinu draslíka v krvi, ktorú zvyšujú a pri kombinácii s inými liekmi (napr. s Verospiron) môžu spôsobiť hyperkaliemiu.

Podávanie v tehotenstve a u dojčiacich žien sa neodporúča. Diuretikum môže spôsobiť dehydratáciu a rozvrat vnútorného prostredia organizmu

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button