Tobi

TobiTobi je liek, ktorý patrí medzi antibiotiká, presnejšie povedané patrí do skupiny aminoglykozidov. Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina tobramycín.

Princíp lieku Tobi


Tobramycín je účinné antibiotikum, ktoré hubí celý rad baktérií. Mechanizmus účinku spočíva v narušení bakteriálneho metabolizmu a tvorby bielkovín.

Využitie

Preparát je indikovaný najmä u jedincov s cystickou fibrózou, ktorí trpia chronickými zápalmi pľúc spôsobenými baktériou Pseudomonas aeruginosa.

Pseudomonas aeruginosa je bežná baktéria, ktorou sa počas svojho života nakazia takmer všetci pacienti s cystickou fibrózou (CF).

Niektorí dostanú túto infekciu až neskôr, zatiaľ čo iní sa nakazia už vo veľmi mladom veku.

Pseudomonas je jedna z najvýznamnejších baktérií u ľudí s CF. Ak sa infekcia správne nelieči, postupne poškodzuje pľúca a spôsobuje ďalšie ťažkosti.

Podávanie

Tento liek sa vyrába v podobe roztoku, ktorý sa inhaluje pomocou špeciálneho inhalátora. Bežná dávka je 300 miligramov lieku 2x denne s intervalom medzi dávkami cca 12 hodín. Terapia prebieha v 28-dňových cykloch.

Tobi sa nemá používať počas gravidity alebo laktácie, pokiaľ prínos pre matku neprevýši riziko pre plod alebo dojča.

Inhalačné podávanie vedie k nízkej systémovej biologickej dostupnosti tobramycínu. Príznakom predávkovania aerosólu môže byť silný chrapot.

V prípade náhodného požitia sú toxické príznaky nepravdepodobné, pretože tobramycín sa slabo vstrebáva z nepoškodeného zažívacieho traktu.

Ak sa Tobi omylom podá intravenóznou cestou, príznaky a prejavy parenterálneho predávkovania tobramycínu môžu zahŕňať závraty, tinitus, vertigo, zhoršenie sluchu, dýchacie ťažkosti alebo neuromuskulárnu blokádu a poškodenie obličiek.

Nevýhody

Pri tomto lieku sa vďaka inhalácií vyskytujú skôr lokálne nežiaduce účinky ako je kašeľ a chrapot.

Medzi časté nežiaduce účinky patrí napr bolesť na hrudi, slabosť, horúčka, bolesť hlavy, bolesť všeobecne, nauzea, nechutenstvo, ulcerácie v ústach, zvracanie, závraty, zmena hlasu (vrátane chrapotu), dyspnoe, častejší kašeľ, faryngitída, bronchospazmus, zvieranie v hrudníku, dýchavičnosť, pľúcne choroby, zmnoženie spúta, zhoršenie funkcie pľúc, laryngitída, epistaxa, rinitída, astma, tinitus, porucha chuti, strata sluchu, strata hlasu.

Zriedkavo sa môže vyskytnúť napr. bolesť brucha, mykózy, celková nevoľnosť, bolesť chrbta, alergické reakcie vrátane urtikárie a pruritu, hnačka, kandidóza úst a lymfadenopatia.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button