Tenoloc

TenolocTenoloc je liek, ktorý sa používa najmä na liečbu vysokého krvného tlaku a anginy pectoris. Patrí do skupiny hypotenzíva a jeho účinnou látkou je celiprolol.

Princíp lieku Tenoloc


Tenoloc je tzv. betablokátor, pretože účinná látka celiprolol blokuje v organizme betareceptory pre stresové hormóny (ako je napr. adrenalín) a tým tlmí nežiaduce efekt stresovej reakcie na orgány.

Dochádza k poklesu krvného tlaku, k spomaleniu srdcovej činnosti a znižuje sa riziko vzniku závažných porúch srdcového rytmu.

Celiprolol patrí medzi tzv. kardioselektívne betablokátory, ktoré účinkujú prednostne na receptory v srdcovom svale a tým sa znižujú nežiaduce účinky na iné orgány. Okrem toho liek znižuje v srdci spotrebu kyslíka.

Využitie

Používa sa na liečbu hypertenzie (vysokého krvného tlaku) a na prevenciu záchvatov stabilnej anginy pectoris.

Angina je bolesť na hrudi spôsobená znížením obsahu kyslíka v srdcovom svalstve (ischémia).

Niekedy sa môže užívať aj pri ICHS, kardiomyopatii, srdcovom zlyhávaní, stavoch po infarktoch, búšení srdca a poruchách rytmu.

Podávanie

Dávkovanie záleží striktne na odporúčaní lekára a na dôvode, prečo je liek užívaný. Tenoloc sa väčšinou podáva 1x denne v dávke 200 až 400 miligramov.

Najmä u srdcového zlyhávania je vhodné začať podávanie menšou dávkou a tú postupne navyšovať.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Medzi najčastejšie nežiaduce účinky lieku patria tráviace ťažkosti (nevoľnosť, vracanie, zápcha, hnačka), únava, závrat, ospalosťbolesť hlavy, potenie, ale aj depresia. Liek môže spôsobiť nízky krvný tlak a zhoršenie chorôb priedušiek ako je astma, bronchitída alebo CHOCHP

Spomalenie srdcovej frekvencie môže vyvolať bradykardiu so zhoršením príznakov srdcového zlyhania. To sa stáva najmä pri súčasnom užívaní betablokátora s látkami ako verapamil a diltiazem, preto sa táto kombinácia dôrazne neodporúča.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorá sa najčastejšie prejavuje ako kožná vyrážka, sčervenanie a svrbenie kože.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú závažnú bradykardiufeochromocytómmetabolickú acidózunízky krvný tlakzlyhanie obličiek, CHOCHPastmubronchospazmus (náhle stiahnutie svalstva stien priedušiek) alebo závažnú poruchu funkcie pečene.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button