Taira

TairaTaira je liek predpisovaný pri ochoreniach kostí a pri zvýšenej hladine vápnika, ktorý patrí medzi bisfosfonáty. Jeho účinná látka je zlúčenina kyselina zoledrónová (zoledronát).

Princíp lieku Taira


Kyselina zoledrónová pôsobí v kostiach, kde účinne tlmí aktivitu tzv. osteoklastov, čo sú bunky odbúravajúce kostnú hmotu.

Okrem toho kyselina ibandrónová zlepšuje mineralizáciu kostí.

Využitie

Preparát sa využíva pri nádorových stavoch s kostnými metastázami ako prevencia patologických zlomenín a v terapii zvýšenej hladiny vápnika v krvi.

Podávanie

Tento liek sa vyrába v podobe koncentrátu na prípravu infúzneho roztoku na intravenózne podanie.

Taira sa samozrejme nesmie použiť bez odporúčania skúseného lekára a podaná dávka je prísne individuálna. Počas užívania preparátu lekár pacientovi odporučí, aby pred každým podaním pil dosť vody, čo pomôže zabrániť odvodneniu.

Použitie kyseliny zoledrónovej sa neodporúča u detí a dospievajúcich vo veku menej ako 18 rokov. Liek možno podať ľuďom vo veku 65 rokov a starším.

Nedokázalo sa, že by boli potrebné osobitné bezpečnostné opatrenia. Pri použití kyseliny zoledrónovej sa vyskytli veľmi zriedkavé prípady ospalosti.

Preto je vhodné aby bol pacient opatrný pri vedení vozidiel, obsluhe strojov alebo vykonávaní iných činností, ktoré vyžadujú zvýšenú pozornosť. Tento liek sa neodporúča podávať tehotným a dojčiacim ženám. 

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Daný liek môže spôsobiť rôzne tráviace ťažkosti (nechutenstvo, nevoľnosť, zvracanie) a niekedy sa po užití objaví zvýšená teplota s bolesťami svalov, kostí a kĺbov.

U niektorých dlhodobejších používateľov sa objavili očné zápaly.

Tablety by mali byť po prehltnutí zapité vodou, pretože môžu spôsobovať zápaly pažeráka. Našťastie relatívne vzácna komplikácia užívanie preparátu je vznik kostných nekróz.

V niektorých prípadoch môžu bisfosfonáty zaúčinkovať príliš silno a spôsobiť pokles vápnika v krvi so vznikom kŕčov a rôznych porúch rytmu.

Medzi menej časté vedľajšie účinky patrí napr. bolesť úst, zubov alebo čeľuste, opuch alebo bolestivé miesta v ústach, znížená citlivosť alebo pocit ťažoby v čeľusti, alebo uvoľnenie zuba, nepravidelný srdcový rytmus (fibrilácia predsiení), závažná alergická reakcia (dýchavičnosť, opuch najmä tváre a hrdla).

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button