Stalevo

StalevoStalevo je kombinovaný liek, ktorý sa používa v neurológii na liečbu Parkinsonovej choroby. Patrí do skupiny antiparkinsoniká a jeho účinné látky sú levodopakarbidopa entakapón.

Princíp lieku Stalevo


Levodopa je látka, ktorá sa v ľudskom mozgu premieňa na dopamín, ktorý chýba ľuďom s Parkinsonovou chorobou.

Karbidopa má pomocný efekt. Dokáže totiž zablokovať enzým známy ako periférna DOPA-dekarboxyláza, ktorý by inak levodopu premenil na dopamín ešte pred jej vstupom do mozgu.

Dopamín sa do mozgu nedostáva a levodopa by preto bez karbidopy príliš dobre nefungovala.

Entakapón je ďalšia podporná látka. Sám o sebe entakapon Parkinsonovu chorobu nerieši, však výrazne zlepšuje efekt levodopy.

Entakapón totiž vie zablokovať enzým známy ako COMT (katechol-O-metyltransferáza), ktorý v organizme premieňa levodopu na neúčinné metabolity. Zablokovanie COMT zlepšuje dostupnosť levodopy.

Využitie

Preparát Stalevo sa podáva pacientom s Parkinsonovou chorobou.

Preparát vďaka kombinovanému efektu účinných látok významne zlepšuje pohyblivosť a tlmí Parkinsonov tras.

Podávanie

Liek Stalevo je treba obmedziť podľa presného doporučenia lekára, zvyčajne sa jedná o neurológa.

Preparát sa vyrába v podobe tabliet o sile 50/12,5/200 až 200/50/200 miligramov. Prvé číslo udáva množstvo levodopy, druhé číslo množstvo karbidopy a tretie číslo obsah entakaponu.

Denná dávka je individuálna, záleží na odporúčaní neurológa. Začína sa celkovo nižšími dávkami, ktoré sú podávané viackrát denne (zvyčajne trikrát a viac).

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Stalevo môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Antiparkinsoniká môžu mať pomerne veľkú radu nežiaducich účinkov.

Mnohí užívatelia na začiatku liečby trpia tráviacimi ťažkosťami (nechutenstvozápchavracanie), pocitom sucha a horkosti v ústach a príznaky ovplyvnenia nervového systému (halucinácieospalosť, rozmazané videnie, brnenie končatín).

U niektorých ľudí sa po nasadení preparátu môže Parkinsonova choroba paradoxne zhoršiť. Liek môže ovplyvniť kardiovaskulárny systém a vyvolať búšenie srdca, zhoršenie prejavov ischemickej choroby srdca a zmeny krvného tlaku.

Pri dlhodobom užívaní sa môžu postupne objaviť mimovoľné zášklby a pohyby (typicky chorea).

Tento liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú glaukóm s úzkym uhlom, nádorové ochorenie nadobličiek alebo ťažké ochorenie pečene.

Pacienti, ktorí v minulosti prekonali neuroleptický malígny syndróm alebo netraumatickú rabdomyolýzu (zriedkavé ochorenie svalov), taktiež nemôžu užívať liek.

Liečba sa nesmie kombinovať s liekmi na liečbu depresie.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button