Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Sofiperla

SofiperlaSofiperla patrí medzi kombinované preparáty hormonálnej antikoncepcie. Patrí medzi antikoncepčné lieky a jeho účinnými látkami sú etinylestradiol (patrí medzi syntetické estrogény) a gestodén (patrí medzi syntetické gestagény).

Princíp lieku Sofiperla


Pravidelné podávanie syntetického estrogénu a progesterónu spôsobí zníženie pravdepodobnosti počatia.

Uplatňuje sa najmä vplyv preparátu na zablokovanie ovulácie (ovulácia je stav, kedy sa vajíčko uvoľní z vaječníkov, prechádza vajcovodom a takto pripravené čaká na oplodnenie) a na zmenu charakteru krčka sekrétu, ktorý zhustne a stane sa nepriestupným pre spermie.

Využitie

Základným dôvodom užívania tohto preparátu je zabránenie neželanému otehotneniu.

Preparát môže byť predpísaný aj ženám s nepravidelnou menštruáciou, s bolestivou menštruáciou a pri nadmernom menštruačnom krvácaní.

Za vedľajší efekt sa považuje aj zníženie rizika výskytu rakoviny vaječníkov rakoviny sliznice maternice.

Podávanie

Sofiperla existuje vo forme tabliet a ich presné dávkovanie musí byť určené gynekológom, bez ktorého vedomia by preparát nemal byť užívaný.

Všeobecne povedané sa lieky tohto typu bežne užívajú v dávke 1 tableta denne v intervale 21 dní. Po tomto období nasleduje 7 dňový interval, kedy sa preparát neužíva, a kedy sa dostaví menštruačné krvácanie.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Sofiperla môže spôsobiť vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Hormonálna antikoncepcia môže mať viacero nevýhod a rizík.

Medzi najzávažnejšie riziká užívateliek hormonálnej antikoncepcie patrí nepochybne hlboká žilová trombóza a pľúcna embólia.

Hormonálna antikoncepcia môže byť preto smrteľne nebezpečná pre fajčiarky a pre ženy s vrodenými stavmi (napr. Leidenská mutácia).

Medzi menej závažné vedľajšie účinky patria aj tráviace problémy (nevoľnosť, bolesti brucha), zvýšenie hmotnosti, bolesti hlavynapätie v prsníkoch a bolestivosť prsníkov.

U niektorých pacientov sa môže objaviť depresívna nálada, a taktiež často aj zmeny nálady. U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie.

Používanie tohto lieku nie je vhodné pre pacientov, ktorí majú nejakú poruchu ovplyvňujúcu zrážanlivosť krvi, mali srdcový infarktcievnu mozgovú príhodupankreatitídužltačku alebo anginu pectoris. Liek nie je vhodný pre pacientov mladších ako 18 rokov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button