Sanval

SanvalSanval je liek, ktorý sa používa na krátkodobú liečbu nespavosti. Patrí do skupiny hypnotiká, sedatíva a jeho účinnou látkou je zolpidem.

Princíp lieku Sanval


Zolpidem účinkuje v mozgu cielene na konkrétne receptor pre zlúčeninu GABA.

GABA je skratka pre gama-aminomaslovú kyselinu, ktorá patrí medzi tzv. neurotransmitery (zlúčeniny prenášajúce vzruchy v mozgu). GABA je svojím účinkom tlmivý neurotransmiter a zolpidem tento tlmivý účinok posilňuje.

Využitie

Sanval sa podáva pri krátkodobej liečbe nespavosti.

Preparáty tohto typu sú pomerne často podávané pacientom na lôžkových oddeleniach, ktorí v cudzom prostredí nemôžu zaspať.

Podávanie

Preparát sa má používať podľa odporúčania ošetrujúceho lekára. Sanval sa vyrába vo forme 10 miligramových tabliet.

Odporúčaná denná dávka pre dospelých je jedna tableta. Niektorým pacientom môžu byť predpísané nižšie dávky, napr. starším pacientom alebo pacientom s poruchou funkcie obličiek.

Liek sa užíva jednorazovo pred spaním, nie však pred alebo po jedle.

Tableta sa prehltne spolu s dostatočným množstvom vody. Zvyčajná dĺžka liečby je 2 dni až 4 týždne.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Sanval môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Medzi najčastejšie patria ospalosť, bolesti hlavy, motanie hlavy, halucinácie, poruchy pamäti, únava, tráviace ťažkosti (nevoľnosť, vracanie, hnačka a bolesť brucha), infekcie horných a dolných dýchacích ciest, bolesti chrbta, nepokoj a nočné mory.

Menej často môže užívanie lieku spôsobiť dvojité videniezmätenosť alebo podráždenosť. U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorej príznakmi sú kožná vyrážka, opuch tváre, pier, jazyka alebo hrdla, ťažkosti s dýchaním alebo prehĺtaním.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú ťažkú poruchu funkcie pečene, krátkodobého zastavenia dýchania počas spánku (syndróm apnoe v spánku), ťažkú myasténiu alebo závažnú slabosť dýchania (nedostatočnosť dýchania).

Okrem toho liek nie je vhodný pre pacientov mladších ako 18 rokov.

Počas liečby je nutné, aby sa pacient vyhýbal konzumácii alkoholických nápojov. Liek môže ovplyvniť pozornosť, ktorá je potrebná pri riadení vozidla alebo pri obsluhe stroja.

Liek obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button