Roclarin

RoclarinRoclarin je liek, ktorý sa používa na liečbu vysokého cholesterolu. Patrí do skupiny hypolipidemiká a jeho účinnou látkou je rosuvastatín.


Princíp lieku Roclarin

Rosuvastatín je tzv. statín. Pomáha blokovať tvorbu cholesterolu, tým znižuje jeho hladinu v krvi a bráni procesu aterosklerózy. V krvi sa nachádzajú rôzne typy cholesterolu – “zlý” cholesterol (LDL-C) a “dobrý” cholesterol (HDL-C). Tento liek redukuje množstvo “zlého” cholesterolu a zvyšuje množstvo “dobrého” cholesterolu.

Využitie

Roclarin je najviac podávaný na liečbu vysokého cholesterolu. Ak sa nelieči vysoký cholesterol, môžu sa v stenách ciev usadzovať tuky a spôsobiť ich zúženie. Tieto zúžené cievy sa niekedy môžu upchať, čím sa zastaví prietok krvi do srdca alebo mozgu a dôjde k srdcovému infarktu alebo mŕtvici.

Znížením hladiny cholesterolu v krvi sa môže znížiť riziko týchto chorôb. Preto jeho využitie nájdeme u pacientov s ochorením srdca, s anginou pectoris, u pacientov po infarktoch a mozgových príhodách alebo u chorých s ischemickou chorobou dolných končatín.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia. Roclarin sa vyrába vo forme tabliet o sile 5-40 miligramov.

Najčastejšie používaná dávka pre dospelého človeka je 10-20 miligramov denne. Maximálna denná dávka je 40 mg. Najčastejšie používaná dávka pre deti od 10 do 17 rokov je 5-10 miligramov denne. Maximálna denná dávka je 20 mg. Okrem toho s liečbou týmto liekom je vhodné dodržiavať diétu a program cvičení, ktorú doktor pacientovi nariadil.

Aj keď máte hladinu cholesterolu na správnej úrovni, musíte v užívaní rosuvastatínu pokračovať, pretože bráni opätovnému zvýšeniu tejto hladiny.

Bio a Raw potraviny

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Roclarin môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Medzi najčastejšie patria bolesti hlavybolesti bruchazápchanevoľnosťslabosťzávraty, ale aj zvýšenie množstva bielkoviny v moči (najmä pri vysokej dávke – 40 mg) alebo diabetes. Menej často môže liek spôsobiť vyrážkysvrbenie kože alebo iné kožné reakcie. U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik zriedkavej alergickej reakcie, ktorej príznaky sú dýchavičnosťťažkosti s prehĺtanímopuch tváre, pier, jazyka alebo hrdla a závažné svrbenie kože so vznikom pupienkov.

Liek môže spôsobiť aj zvýšenie pečeňových testov a u malého percenta pacientov môže ich užívanie vyvolať bolesti svalov a vzácne aj nebezpečnú rabdomyolýzu. Z toho dôvodu by po nasadení preparátu mali byť pacientovi s odstupom niekoľkých týždňov skontrolované pečeňové testy a koncentrácie kreatínkinázy (enzým uvoľňujúce sa pri poškodení svalov) v krvi. Ak sa po nasadení lieku objavia bolesti svalov, potom je nutné vyšetriť kreatínkinázu ihneď.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú ochorenie pečene, závažné problémy s obličkami a opakované alebo nevysvetliteľné bolesti svalov. Okrem toho liečba nie je určená pre pacientov mladších ako 18 rokov a pre ženy počas tehotenstva alebo dojčenia. Kombinácia s cyklosporínom (používaný napríklad po transplantácii orgánov) je neprípustná.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Liek obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.