Reseligo

ReseligoReseligo je liek, ktorý sa používa na liečbu niektorých nádorových ochorení. Patrí do skupiny cytostatiká a jeho účinnou látkou je goserelín.

Princíp lieku Reseligo


Goserelín mení spôsob sekrécie mužských aj ženských pohlavných hormónov (testosterón a estrogény) a týmto ovplyvnením hormonálneho systému spôsobí pokles tvorby spomenutých pohlavných hormónov.

Využitie

Reseligo sa používa na liečbu niektorých nádorov a ďalších stavov, kedy je nutné znížiť tvorbu pohlavných hormónov v tele.

Príkladom sú muži s niektorými pokročilými formami rakoviny prostaty.

Rakovina prostaty je veľmi závažnou a u mužov veľmi častou formou nádorových ochorení. Jej výskyt v poslednej dobe neustále stúpa, a preto netreba zanedbať a podceniť toto ochorenie. Rakovina sa prejavuje najčastejšie ako nočné močenie, prerušované močenie alebo zastavenie moču.

Okrem toho medzi príznaky ochorenia patrí aj krv v moči, bolesti kostí, únava, zvýšená teplota, nočné potenie, ale aj pálenie či rezanie pri močení.

Podávanie

Reseligo sa vyrába vo forme implantátu, ktorý je určený na injekčné podanie. Injekcia sa aplikuje pod kožu v oblasti brucha.

Liek je dlhodobo účinkujúca lieková forma goserelínu a u dospelého človeka sa podáva 1 injekcia každých 12 týždňov. Užívanie lieku je samozrejme možné iba podľa odporúčania skúseného lekára.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Reseligo môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Niektorí ľudia sa pri užívaní lieku sťažujú na zväčšenú citlivosť prsníkov, zväčšenie prsníkov u mužov, vyrážky, návaly tepla, začervenanie tváre, zmeny nálad, ale aj depresie.

Liek pomerne často spôsobuje tráviace problémy ako sú nevoľnosť, nechutenstvo a bolesti brucha. Liečba môže dokonca vyvolať aj sexuálne poruchy, a to najmä stratu libida alebo narušenie sexuálnej aktivity – impotencia.

Muži s rakovinou prostaty s kostnými metastázami pomerne často pociťujú zhoršenie bolesti kostí v prvej fáze liečby, to však pomerne rýchlo vymizne.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorá sa najčastejšie prejavuje ako vyrážky, svrbenia kože, žihľavka, opuchy alebo ťažkosti s dýchaním.

Tento liek nesmú užívať ženy ani pacienti mladší ako 18 rokov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button