Ramipril
Ramipril je liek patriaci medzi ACE inhibítory, čo sú v internej medicíne jedny z najčastejšie predpisovaných liekov na tlak. Radíme ho do skupiny hypotenzíva a jeho účinnou zložkou je ramipril.
Princíp lieku Ramipril
Ramipril zasahuje do metabolizmu a blokuje premenu angiotenzínu I na angiotenzín II, čo má za dôsledok rozšírenie krvných ciev a zníženie krvného tlaku.
Okrem toho je tu blahodarný vplyv na srdcový sval a na tkanivo obličiek.
Využitie
Všeobecne povedané Ramipril slúži na liečbu vysokého krvného tlaku (hypertenzia).
Vzhľadom k jeho pozitívnym účinkom sa predpisuje na zníženie rizika, že pacient dostane srdcový záchvat (infarkt myokardu) alebo mozgovú príhodu, ale taktiež na zníženie rizika problémov s obličkami.
Okrem toho napomáha k liečbe srdca, ktoré nemôže pumpovať dostatočné množstvo krvi do tela (srdcové zlyhanie).
Jeho využitie nájdeme aj ako liečba nasledujúca po srdcovom záchvate.
Podávanie
Denná dávka sa pohybuje v rozmedzí 1,25 až 10 mg denne.
Pri hypertenzii sa liečba má začať postupne s odporúčanou začiatočnou dávkou 2,5 mg denne.
Dávka sa môže postupne zdvojnásobiť v časovom intervale od 2 do 4 týždňov za účelom postupného dosiahnutia cieľových hodnôt krvného tlaku.
Pri kardiovaskulárnej prevencii je odporúčaná začiatočná dávka 2,5 mg 1x denne.
Dávka sa môže postupne zvyšovať, odporúča sa zdvojnásobiť dávku po 1 alebo 2 týždňoch liečby a po ďalších 2 alebo 3 týždňoch zvýšiť dávku až na cieľovú udržiavaciu dávku 10 mg 1x denne.
Na liečbu poruchy obličiek je odporúčaná začiatočná dávka 1,25 mg 1x denne.
Dávka sa má postupne zvyšovať, odporúča sa dávku zdvojnásobiť na 2,5 mg 1x denne po 2 týždňoch a následne po ďalších 2 týždňoch na 5 mg denne.
Pri sekundárnej prevencii po akútnom infarkte myokardu a so srdcovým zlyhaním je dávkovanie nasledovné. Po 48 hodinách po prekonanom infarkte myokardu sa podáva začiatočná dávka 2,5 mg 2x denne počas 3 dní.
Ak pacient netoleruje začiatočnú dávku 2,5 mg, má sa mu podať dávka 1,25 mg 2x denne počas 2 dní a následne sa má zvýšiť na 2,5 mg a 5 mg 2x denne.
Celková denná dávka by nemala presiahnuť 10 miligramov. O dĺžke liečby rozhoduje lekár.
Nevýhody
Predávkovanie alebo kombinácia s inými liekmi na tlak môže spôsobiť silné zníženie krvného tlaku.
ACE inhibítory všeobecne majú efekt na hladinu draslíka v krvi, ktorú zvyšujú a pri kombinácii s inými liekmi môžu spôsobiť hyperkaliémiu.
Málo závažným, ale častým a výrazne obťažujúcim nežiaducim účinkom je nepríjemný suchý kašeľ, ktorý je bežným dôvodom vysadenia lieku.
Medzi ďalšie vedľajšie účinky patria tráviace problémy (strata chuti do jedla, hnačka, bolesť brucha), únava a bolesť hlavy. U citlivých pacientov môže liek vyvolať alergické reakcie (opuch, vyrážka, svrbenie kože). Liek obsahuje laktózu.
Počas užívania lieku sa môžu vyskytnúť nežiaduce účinky (závraty), ktoré môžu narušiť schopnosť pacienta sústrediť sa a reagovať, čo treba vziať do úvahy pri vedení vozidiel a obsluhe strojov.
Podávanie v tehotenstve a u dojčiacich žien je zakázané. Liečba týmto liekom nie je vhodná pre pacientov mladších ako 18 rokov.
Použité zdroje: základné zdroje textu