Qvidadotax

QvidadotaxQvidadotax je liek patriaci do skupiny cytostatík, ktoré sa používajú v onkológii na liečbu nádorových ochorení. Účinnou látkou lieku je zlúčenina docetaxel.

Princíp lieku Qvidadotax


Docetaxel patrí medzi cytostatiká zo skupiny taxánov. Ovplyvňuje a narúša prestavbu mikrotubulov, čo sú drobné organely v bunkách, ktoré sa za normálnych okolností neustále dynamicky prestavujú, a ktoré majú dôležitú funkciu pri delení buniek.

Dôsledkom je narušenie bunkového delenia, čo má najväčší vplyv na rýchlo sa množiace nádorové bunky.

Použitie

Qvidadotax sa podáva pacientom s niektorými zhubnými nádormi ako je napríklad rakovina žalúdka, rakovina prsníka, rakovina pľúc a rakovina prostaty.

Liek sa veľmi často podáva ako súčasť chemoterapeutických cyklov v kombinácii s ďalšími preparátmi.

Podávanie

Presná dávka je individuálna a stanovuje ju ošetrujúci onkológ, bez ktorého vedomia liek nesmie byť aplikovaný.

Dávka bude závisieť od hmotnosti a celkového stavu. Lekár vypočíta plochu povrchu tela v štvorcových metroch (m²) a určí dávku, ktorú má pacient dostať.

Liek sa podáva infúziou do jednej zo žíl (intravenózne podanie). Infúzia bude trvať približne hodinu, počas ktorej bude pacient v nemocnici. Infúzia sa má obyčajne podávať raz za 3 týždne.

Pred každou liečbou Qvidadotaxom sa urobia krvné testy, aby sa zistilo, či má pacient dostatok krviniek a dostatočnú funkciu pečene na to, aby mohol dostať daný liek.

V prípade porúch bielych krviniek môže dostať horúčku alebo infekcie, ktoré s takýmito poruchami súvisia.

Tento liek sa nesmie podávať tehotným a dojčiacim ženám. 

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Qvidadotax môže mať veľa nežiaducich účinkov, z ktorých asi najčastejší je narušenie tvorby krvných buniek v kostnej dreni.

Dôsledkom je častá chudokrvnosť, nedostatok bielych krviniek a krvných doštičiek.

Z ďalších nežiaducich účinkov sa môžu vyskytovať tráviace ťažkosti, poškodenie nervov (vznik polyneuropatie), opuchy tkanív, bolesti svalov, alergické reakcie, vypadávanie vlasov (alopécia), nevoľnosť, zvracanie, bolesť v ústach, hnačka a únava.

Závažnosť vedľajších účinkov Qvidadotaxu sa môže zvýšiť, keď sa Qvidadotax podáva v kombinácii s inými chemoterapeutikami (liekmi proti rakovine).

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button