Plendil ER

Plendil ERPlendil ER je liek, ktorý sa používa pri liečbe vysokého krvného tlaku. Patrí do skupiny vazodilatanciá a jeho účinnou látkou je felodipín.

Princíp lieku Plendil ER


Felodipín má efekt na hladkú svalovinu ciev vrátane svaloviny srdcových vencovitých tepien. Látka svalovinu uvoľní, tým rozšíri priemer ciev a zníži odpor prúdiacej krvi.

Využitie

Plendil ER je účinný v liečbe vysokého tlaku, veľmi dobre sa kombinuje s liekmi zo skupiny ACE inhibítory a niektorými diuretikami.

Okrem toho pôsobením na svalovinu vencovitých tepien zlepšuje prekrvenie srdca a tým môže pomôcť pacientom s anginou pectoris.

Vysoký krvný tlak zvyšuje záťaž na srdce a tepny. Ak sa nelieči, môže poškodiť cievy v mozgu, srdca, obličiek a môže spôsobiť mŕtvicuzlyhanie srdca alebo zlyhanie obličiek.

Vysoký krvný tlak zvyšuje riziko výskytu srdcového infarktu. Zníženie krvného tlaku na normálne hodnoty znižuje riziko vzniku týchto ochorení.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia. Plendil ER sa vyrába v podobe tabliet o sile 2,5, 5 a 10 mg.

Odporúčaná počiatočná dávka pre dospelých pacientov je 5 mg 1x denne, tú je potom možné zvyšovať až na maximálnu dávku 10 mg denne, ktorá by sa nemala prekračovať.

Tablety sa majú užiť ráno a zapiť vodou. Je dôležité, aby sa tableta prehltla celá, nerozžutá, nerozdrvená. Tento liek sa môže užívať bez jedla alebo po ľahkom jedle (neobsahujúcom veľa tukov alebo cukrov).

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Plendil ER môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého.

Medzi najčastejšie a najtypickejšie nežiaduce účinky blokátorov kalciových kanálov patria opuchy členkovbolesti hlavy a návaly tepla.

Okrem toho môže vyvolať u pacienta tráviace ťažkosti (bolesť brucha, nevoľnosť, vracanie), únavubúšenie srdca, abnormálne zrýchlenie srdcového rytmu a závraty.

Pri predávkovaní alebo v kombinácii s inými liekmi na tlak môže dôjsť k príliš veľkému zníženiu krvného tlaku s motaním hlavy a možným kolapsom.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorej príznaky sú podliatiny alebo opuch tváre, pier, úst, jazyka či hrdla.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú výrazne nízky krvný tlak, srdcové zlyhanie alebo akútny srdcový infarkt.

Okrem toho nie je určený pacientom mladším ako 18 rokov a ženám počas tehotenstva alebo dojčenia. Liek obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Počas liečby je nutné, aby sa pacient vyhýbal konzumácii alkoholických nápojov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button