Odomzo

OdomzoOdomzo je menej často užívaný liek, ktorý sa môže užívať v onkológii. Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina sonidegib.

Odomzo a jeho princíp


Sonidegib je látka, ktorá je schopná blokovať určité signálne dráhy v bunkách, ktoré ovplyvňujú vývoj a množenie buniek.

Vďaka tomuto efektu zlúčenina pôsobí proti niektorým nádorom kože a skúma sa jej vplyv na rad ďalších foriem nádorových ochorení.

Využitie

Liek sa využíva v terapii pokročilých foriem bazocelulárneho karcinómu kože (bazaliomu), pokiaľ nie je možné použiť chirurgickú liečbu, či ožarovanie.

Bazalióm je typom rakoviny kože, ktorá zvyčajne netvorí metastázy, ale môže svojím agresívnym rastom ničiť okolité zdravé tkanivo.

Podávanie

Prípravok má byť predpísaný špecializovaným lekárom alebo pod dohľadom špecializovaného lekára, ktorý má skúsenosti s liečbou danej indikácie.

Odporúčaná dávka je 200 mg sonidegibu perorálne raz denne, najmenej dve hodiny po jedle a najmenej jednu hodinu pred nasledujúcim jedlom, každý deň v rovnakom čase.

Liečba by mala prebiehať tak dlho, kým je pozorovaný klinický prínos alebo kým sa neprejaví neprijateľná toxicita.

Zmeny v dávkovaní aplikujeme pri zvýšenej hladine kreatínfosfokinázy (CK) a pri nežiaducich účinkoch týkajúcich sa svalov.

Ak sa objaví zvýšená hladina kreatínfosfokinázy (CK) alebo nežiaduce účinky týkajúce sa svalov, môže byť potreba prechodne prerušiť dávkovanie a/alebo znížiť dávky lieku Odomzo.

Nevýhody

Najčastejšími nežiaducimi účinkami vyskytujúcimi sa u ≥10% pacientov liečených liekom Odomzo 200 mg boli svalové spazmy, alopécia, porucha chuti, únava, nauzea, muskuloskeletálna bolesť, hnačka, zníženie telesnej hmotnosti, znížená chuť do jedla, myalgia, bolesť brucha, bolesť hlavy, bolesť, vracanie a svrbenie.

Všetci pacienti, ktorí začínajú terapiu týmto liekom, musia byť informovaní o rizikách nežiaducich účinkov týkajúcich sa svalov, vrátane možnosti rabdomyolýzy.

Pacienti musia byť poučení o tom, že majú ihneď hlásiť každú nevysvetlenú bolesť svalov, citlivosť alebo slabosť, ktorá sa objaví počas liečby týmto liekom alebo ak symptómy pretrvávajú aj po prerušení liečby.

Početnejší výskyt nežiaducich účinkov bol hlásený u pacientov užívajúcich liek Odomzo 800 mg ako u pacientov užívajúcich liek Odomzo 200 mg, okrem muskuloskeletálnej bolesti, hnačky, bolesti brucha, bolesti hlavy a pruritu.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button