Monopril
Monopril je liek patriaci medzi ACE-inhibítory, čo sú v internej medicíne jedny z najpredpisovanejších liekov na tlak. Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina fosinopril.
Princíp lieku Monopril
Fosinopril, sa v tele rýchlo premieňa na účinnú látku fosinoprilát, ktorý zabraňuje v tele vzniku angiotenzínu II, prirodzenej látky zužujúcej cievy a zvyšujúcej krvný tlak. Fosinoprilát tiež zabraňuje rozkladu bradykinínu, ktorý rozširuje cievy a znižuje tlak krvi.
Účinkom fosinoprilátu sa preto rozšíria cievy, zníži krvný tlak a zníži sa odpor, proti ktorému musí srdce pracovať. Týmto sa znížia aj nadmerné nároky na prácu srdca.
Rozšírenie ciev zníži aj množstvo krvi, ktorá sa vracia k srdcu, a tým sa zníži zaťaženie srdca. Toto dvojaké pôsobenie vysvetľuje priaznivé účinky Monoprilu pri srdcovej nedostatočnosti.
Využitie
Tento liek podávame na vysoký krvný tlak.
Vzhľadom k jeho pozitívny vplyv sa predpisuje aj pri ochoreniach srdcového svalu ako je ischemická choroba srdca vrátane stavov po infarktoch a anginy pectoris, pri kardiomyopatii, pri zlyhávaní srdca a pri ochorení obličiek (napr. poškodenie obličiek u cukrovky, niektoré glomerulonefritídy a ďalšie príčiny zlyhávania obličiek).
Podávanie
Záleží na lekárovi, ktorý rozhoduje o dávkovaní lieku.
Monopril sa vyrába v podobe tabliet o sile 20 miligramov a bežná počiatočná dávka pre dospelého človeka je polovica tablety denne. Pri užívaní lieku je nevhodné konzumovať alkohol.
Neodporúča sa pre dojčiace matky. Hlavne na začiatku liečby môže Monopril znížiť schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
Nevýhody
Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Monopril sa zvyčajne dobre znáša a pokiaľ sa nejaké vedľajšie účinky vyskytnú, bývajú mierne a prechodné.
Medzi najčastejšie vedľajšie účinky patrí suchý, dráždivý kašeľ.
Predovšetkým na začiatku liečby a pri zvyšovaní dávok môže dôjsť k výraznejšiemu zníženiu krvného tlaku, ktorý sprevádza únava, bolesti hlavy, závraty, niekedy aj krátkodobá strata vedomia.
Ďalej sa môže objaviť: chrapot, nechutenstvo, nevoľnosť, zvracanie, hnačky alebo zápcha, búšenie srdca až bolesti na hrudníku, začervenanie kože, vyrážky, bolesti svalov, mravčenie, únava a poruchy chuťového vnímania.
Ak by sa u pacienta vyvinuli niektoré z prejavov precitlivenosti, napr. opuchy tváre, viečok, pier, jazyka, sťažené dýchanie až dýchavičnosť, je vhodné prerušiť ihneď užívanie lieku a okamžite vyhľadať lekára.
Použité zdroje: základné zdroje textu