Maxalt

MaxaltMaxalt patrí medzi triptány, čo sú lieky využívané najmä v neurológii. Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina rizatriptan.

Princíp lieku Maxalt


Rizatriptan zjednodušene povedané ovplyvňuje serotonínový systém v centrálnom nervovom systéme.

Serotonín patrí medzi dôležité neuromediátory, čo sú zlúčeniny prenášajúci vzruchy medzi nervovými bunkami.

Použitie

Preparát Maxalt sa používa pri niektorých typov bolesti hlavy, najmä pri akútnej migréne a pri bolesti hlavy charakteru cluster headache. Liek sa môže podávať samostatne alebo v kombinácii s ďalšími liekmi.

Migréna je intenzívna, pulzujúca, typicky jednostranná bolesť hlavy, ktorá je často sprevádzaná nevoľnosťou, zvracaním, precitlivenosťou na svetlo a zvuk.

Podľa mnohých pacientov, ktorí trpia migrénou, sú bolesť a príznaky pri migrenóznych bolestiach hlavy intenzívnejšie ako bolesť a príznaky pri bežných bolestiach hlavy.

Podávanie

Preparát Maxalt sa vyrába v podobe tabliet o sile 5 a 10 miligramov a u dospelého človeka sa bežne podáva 1 tableta. Jednorazová dávka pre dospelých je 10 mg.

Ak táto dávka počas 1 záchvatu nepostačuje, nesmie sa podať ďalšia dávka.

Ak po užití prvej dávky príznaky prechodne vymiznú a znovu sa objavia, v priebehu nasledujúcich 24 hodín je možné podať ďalšiu dávku.

Druhá dávka sa však nemá podať skôr ako 2 hodiny po podaní prvej dávky. V priebehu 24 hodín sa nemajú podať viac ako 2 dávky.

Liek by sa nemal užívať bez odporúčania lekára. Preventívne podávanie lieku nemá zmysel.

Migréna a podávanie lieku môže u niektorých pacientov spôsobovať ospalosť. Niektorí pacienti, ktorí tento liek užívali, uvádzali tiež výskyt závratu.

Ak si pacient takéto príznaky všimne, je potrebné aby zvážil svoju schopnosť riadiť motorové vozidlo alebo obsluhovať stroje.

Nevýhody

Podobne ako všetky lieky, aj tento liek môže vyvolať nežiaduce účinky. V klinických štúdiách pacienti preparát spravidla dobre znášali. Nežiaduce účinky boli spravidla mierne a prechodné.

Najčastejšie sa vyskytujúcimi nežiaducimi účinkami v klinických štúdiách boli závrat, ospalosť a únava.

Medzi iné, menej časté nežiaduce účinky patrili nevoľnosť alebo bolesť žalúdka, hnačka, bolesť v hrudníku, pocit ťažoby alebo napätia v rôznych častiach tela, bolesť šije, svalová slabosť, smäd, suchosť v ústach, nepríjemný pocit v hrdle, mravčenie, návaly (krátkotrvajúce začervenanie tváre), návaly horúčavy/návaly tepla, rýchly pulz, nespavosť, nervozita, zníženie duševnej ostrosti, tras, namáhavé dýchanie, potenie, svrbenie alebo nejasné videnie.

V zriedkavých prípadoch došlo k mdlobe alebo zvýšeniu krvného tlaku.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button