Licobondrat

LicobondratLicobondrat je liek predpisovaný u ochorení kostí, patrí medzi bisfosfonáty. Jeho účinná látka je zlúčenina kyselina ibandrónová (ibandronát).

Princíp


Kyselina ibandrónová pôsobí v kostiach, kde tlmí aktivitu tzv. osteoklastov, čo sú bunky odbúravajúce kostnú hmotu.

Okrem toho kyselina ibandrónová zlepšuje mineralizáciu kostí.

Využitie

Licobondrat sa najčastejšie používa u stavov spojených s rednutím kostí. Zrejme najčastejšou indikáciou je osteoporóza u žien po menopauze.

Bisfosfonáty sa používajú aj u nádorových stavov s kostnými metastázami ako prevencia patologických zlomenín a v terapii zvýšenej hladiny vápnika v krvi, v týchto indikáciách však dávame prednosť iným preparátom.

Podávanie

Liek sa vyrába v tabletkách o sile 150 miligramov a smie byť užívaný len podľa presného doporučenia lekára.

Bežná dávka pre dospelého človeka je jedna tableta mesačne užitá vždy v rovnaký kalendárny deň.

Nevýhody

Licobondrat môže spôsobiť rôzne tráviace ťažkosti (nechutenstvo, nevoľnosť, zvracanie) a niekedy sa po užití objaví zvýšená teplota s bolesťami svalov, kostí a kĺbov.

U niektorých dlhodobejších používateľov sa objavili očné zápaly a vzácne aj alergické reakcie. Tablety by mali byť po prehltnutí zapité vodou, pretože môžu spôsobovať zápaly pažeráka.

Našťastie relatívne vzácna komplikácia užívania preparátu je vznik kostných nekróz.

V niektorých prípadoch môžu bisfosfonáty zaúčinkovať príliš silno a spôsobiť pokles vápnika v krvi so vznikom kŕčov a rôznych porúch rytmu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/licobondrat

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button