Karbis

KarbisKarbis sa radia do liekovej skupiny sartany. Sartany sú jedny z najvyužívanejších liekov na krvný tlak a užíva je podstatná časť interne sledovaných pacientov. Účinnou zložkou lieku je zlúčenina kandesartan.

Princíp lieku Karbis


Kandesartan blokuje bunkové receptory pre zlúčeninu angiotenzín II. Tá vzniká v našom organizme a má mnoho funkcií vrátane zvyšovania krvného tlaku.

Zablokovanie angiotenzínu II je v dôsledku podobného účinku ACE-inhibítora (tie blokujú samotný vznik angiotenzínu II).

Sartany a ACE-inhibítory sú preto dosť podobné lieky, je nutné však priznať, že ACE-inhibítory sú predsa len o niečo účinnejšie.

Využitie

Karbis môžeme použiť v podobných indikáciách ako ACE-inhibítory, tj. pri vysokom tlaku a pri chorobách srdca (stavy po infarktoch, srdcové zlyhávanie a pod.).

Vhodné sú v situácii, keď sa vysoký tlak kombinuje s postihnutím obličiek pri cukrovke 1. typu a 2. typu.

Sartany však všeobecne podávame skôr ako druhú voľbu vtedy, keď ACE-inhibítor nemožno použiť (napríklad pri nepríjemnom suchom kašli, ktorý ACE-inhibítory spôsobujú).

Podávanie

Záleží na odporúčaní predpisujúceho lekára a na indikácii podávania. Vyrába sa v podobe tabliet o sile 4-32 miligramov a bežná dávka pre dospelého človeka je 1 tableta denne.

Zvyčajne sa začína nižšou dávkou, ktorá sa pomaly navyšuje. Karbis sa môže užívať s jedlom alebo bez jedla.

Nesmie byť podávaný deťom mladším ako 1 rok vzhľadom na možné riziko pri vývoji obličiek. Počas užívania Karbisu môžu niektorí ľudia pociťovať únavu alebo závrat.

Ak pacient pociťuje tieto príznaky, nie je vhodné aby viedol vozidlo a obsluhoval stroje.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Nežiaduce účinky preparátu Karbis sú zriedkavé.

Preparát môže sám o sebe alebo v kombinácii s inými liekmi na tlak spôsobiť prudké zníženie tlaku a možný kolaps.

V kombinácii s inými liekmi (typicky s Verospironom) môžu sartany vyvolať nebezpečnú hyperkalémiu. Sartany by nemali byť podávané v tehotenstve a dojčiacim matkám.

Časté vedľajšie účinky sú napr. pocit závratu/ točenia hlavy, bolesť hlavy, infekcie dýchacích ciest, nízky krvný tlak, zmeny vo výsledkoch krvných testov: zvýšenie hladiny draslíka v krvi.

Medzi veľmi zriedkavé vedľajšie účinky patrí napr. opuch tváre, pier, jazyka alebo hrdla, zníženie počtu červených alebo bielych krviniek, kožné vyrážky, žihľavka, svrbenie, bolesť chrbta, bolesti kĺbov a svalov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button