Ibudolor

IbudolorIbudolor je liek zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov (NSAID). Iný názov pre ne sú nesteroidné antiflogistiká alebo nesteroidné antireumatiká. Jedná sa bezkonkurenčne o jedny z najpredpisovanejších a najpoužívanejších liečiv. Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina ibuprofén.

Ibudolor a jeho princíp


Ibuprofén pomáha v organizme tlmiť enzým zvaný cyklooxygenáza, ktorý je zodpovedný za tvorbu zlúčenín dôležitých pre zdarný priebeh zápalovej reakcie, látok zvyšujúcich telesnú teplotu a vyvolávajúcich pocit bolesti.

Z tohto dôvodu pôsobí liek protizápalovotlmí bolesť a znižuje horúčku (ide teda o tzv. antipyretikum).

Využitie

Ibudolor využívame najmä na liečbu bolesti. Použiť ho môžeme u ortopedických bolestí (akútne záchvaty dnyzápaly šliachbolesti kĺbov, bolesti chrbta, reumatoidná artritída, stavy po úrazoch a pod), pri bolestiach hlavy, pri migrénach, bolestivej menštruácii a pri bolestiach zubov.

K zosilneniu efektu je možné ho kombinovať s inými liekmi na bolesť.

Podávanie

Liek je určený na perorálne podanie a iba na krátkodobé užívanie. Ibudolor v tabletovej forme existuje o sile 200-400 miligramov a obvykle sa podáva v dávke jednej tablety pri ťažkostiach.

Maximálne sa odporúčajú cca 3-4 tablety denne podľa sily konkrétneho preparátu.

Ak je liek nutné užívať dlhšie ako 4 dni u bolesti alebo 3 dni pri horúčke, alebo ak sa symptómy zhoršia, pacient sa má poradiť s lekárom.

Ak pacient pociťuje mierne zažívacie ťažkosti, odporúča sa užívať tento liek s jedlom či mliekom na prevenciu gastrointestinálnych problémov.

Výskyt nežiaducich účinkov možno minimalizovať podávaním najnižšej účinnej dávky počas najkratšej doby potrebnej na potlačenie príznakov ochorenia.

Nevýhody

U nasledujúcich nežiaducich účinkov je potrebné mať na pamäti, že sú prevažne závislé od dávky a vykazujú značnú interindividuálnu variabilitu. 

Najčastejšie pozorované nežiaduce účinky sú gastrointestinálne. Môžu sa objaviť peptické vredy, perforácia alebo gastrointestinálne krvácanie, niekedy fatálne, najmä u starších osôb.

Po podaní bola zaznamenaná nauzeazvracanie, nadúvanie, zápcha, dyspepsia, bolesť brucha, melénavracanie krvi, ulcerózna stomatitída, exacerbácia kolitídy a Chrohnovej choroby.

Menej často bola pozorovaná gastritída. V spojitosti s liečbou NSAID bol hlásený edémhypertenzia srdcové zlyhanie.

Hlásené boli reakcie z precitlivenosti, ktoré môžu zahŕňať: anafylaxiu a nešpecifické alergické reakcie, respiračné prejavy ako bronchospazmus, astma, zhoršenie astmy alebo dýchavičnosť, rôzne kožné reakcie, napr. vzácne exfolitatívne a bulózne dermatózy (vrátane toxickej epidermálnej nekrolýzy a erythema multiforme), angioedémsvrbenie žihľavka.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button