Liečivé rastliny na vredy:

Alchemilka žltozelená
Latinsky: Alchemilla xanthochlora Česky: Kontryhel Ľudovo: Bylina Panny Márie, Divý muškát, Husia nôžka, Rosnička Čeľaď: Ružovité Charakteristika rastliny Alchemilka žltozelená je trváca bylina. Z jej podzemku vyrastá ružica prízemných listov a niekoľko vzpriamených, 10 – 50 cm vysokých stoniek. Listy ružice sú dlhostopkaté s okrúhlo obličkovitou čepeľou rozdelenou na 7-9 lalokov s pílkovitým okrajom, stonkové listy …

Dub letný a Dub zimný
Latinsky: Quercus robur a Quercus petraea Česky: Dub letní a Dub zimní Ľudovo: Dub Čeľaď: Bukovité Charakteristika rastliny dub Dub letný je mohutný, až 40 m vysoký strom s košatou korunou. Kôra mladých stromov je hladká, sivozelená, neskôr na starších kmeňoch rozpukaná. Listy majú krátku stopku a kožovitú perovito laločnatú celisivookrajovú čepeľ, na báze srdcovito vykrojenú. Dub je …

Kapusta obyčajná
Latinsky: Brassica oleracea Česky: Brukev zelná Ľudovo: Kapusta Čeľaď: Kapustovité Charakteristika rastliny Kapusta obyčajná je naša známa a cenná zelenina. Je to pôvodne dvojročná až trváca bylina s tenkým koreňom. U nás sa pestujú varianty, ktoré sa ani nepodobajú na pôvodnú voľne rastúcu rastlinu, z ktorej sa vyšľachtili. Sú to kapusta kučeravá, hlávková, ružičková atď. Všetky …

Komonica lekárska
Latinsky: Melilotus officinalis L. Česky: Komonice lékařská Ľudovo: blúd, kadere sv. Jána, kameníček, komonica, suchotník, zánoviť, skalná ďatelina, kamenná ďatelina, horská lucerna, žltý kvietok Čeľaď: Bôbovité Charakteristika rastliny Komonica lekárska je dvojročná bylina. V druhom roku vegetácie jej z podzemku vyrastajú rozkonárené, do 100cm dlhé stonky. Trojpočetné striedavé zúbkaté stonkové listy majú dva drobné prilistky a dlhé …

Kostihoj lekársky
Latinsky: Symphytum officinale Česky: Lostival lékařský Ľudovo: Čierny koreň Čeľaď: Borákovité Charakteristika rastliny Kostihoj lekársky je trváca rastlina dorastajúca do výšky 30 až 100 cm. Viachlavý hrubý podzemok je na povrchu černastý, vnútri biely. Štvorhranná stonka je vo vrchnej časti rozkonárená.

Levanduľa úzkolistá
Latinsky: Lavandula angustifolia Česky: Levandule lékařská Ľudovo: Lavandula, Devandula, Dulenka, Vandelička Čeľaď: Hluchavkovité Charakteristika rastliny Levanduľa úzkolistá je trváci, bohato rozkonárený, 30 – 60 cm vysoký polo ker. V dolnej časti konárikov vyrastajú krížmo protistojné, sediace, čiarkovité až úzko kopijovité, belavo plstnaté a na kraji podvinuté listy.

Pagaštan konský
Latinsky: Aesculus hippocastanum Česky: Jírovec maďal Ľudovo: Gaštan Čeľaď: Pagaštanovité Charakteristika rastliny pagaštan konský Pagaštan konský je vysoký rozkonárený strom s veľkými, dlhostopkatými, protistojnými, dlaňovito delenými, 5- až 7-početnými listami. Súmerné veľké kvety sú zoskupené v kužeľovitých vzpriamených, 10 – 30 cm dlhých metlinách.

Pyštek obyčajný
Latinsky: Linaria vulgaris Česky: Lnice květel Ľudovo: Kveteľ, Ľan matky božej, Ľan Panny Márie, Inica, Ohnica, Žihavica, Krvavica Čeľaď: Krtičníkovité Charakteristika rastliny pyštek obyčajný Pyštek obyčajný je trváca rastlina, ktorej z plazivého podzemku vyrastá väčší počet 30 – 60 cm vysokých nerozkonárených, husto olistených stoniek. Listy sú sediace, striedavé, čiarkovité kopijovité.

Repa obyčajná (cvikľa)
Latinsky: Beta vulgaris Česky: Červená řepa Ľudovo: Cvikľa, Repa Čeľaď: Mrlíkovité Charakteristika rastliny repa obyčajná Repa obyčajná je dvojročná bylina s dužinatým koreňom, ktorý sa v priebehu dvoch až troch mesiacov vyvinie na guľovitú alebo valcovitú buľvu, na povrchu červenohnedú, vnútri tmavočervenú.

Repík lekársky
Latinsky: Agrimania eupatoria Česky: Řepík lékařský Ľudovo: Arček, Boží bič, Hrebíček, Konopec, Konopinec, Konopenec, Konopínec, Královský traňk, Kunegunda, Páchací repík, Rebríček, Repíč, Repíček, Riepík, Řepík voňavý, Répil, starček, Stonček, Traňk sv. Kunhuty, Útrobník, Varkočky Panny Márie, Vrkôčky Panny Márie Čeľaď: Ružovité Charakteristika rastliny Repík lekársky Repík lekársky je trváca bylina, ktorá v prvom roku života vytvára …

Ruža šípová
Latinsky: Rosa canina Česky: Ruže šípková Ľudovo: Psia ruža, Šípky Čeľaď: Ružovité Charakteristika rastliny ruža šípová Ruža šípová je rozkonárený až 3 metre vysoký ker. Každý rok ruža šípová vyháňa dlhé ovisnuté výhonky, ktoré sa v ďalšom roku rozkonárujú. Listy sú striedavé, nepárno perovito zložené, na okraji pilkovité.

Skorocel kopijovitý
Latinsky: Plantago lanceolata Česky: Jitrocel kopinatý Ľudovo: Kolocier, Psí jazyk, Ranocel, Jatrocel Čeľaď: Skorocelovité Charakteristika rastliny skorocel kopijovitý Patrí medzi najznámejšie liečivé rastliny. Skorocel kopijovitý je trváca bylina, ktorá vždy na jar vyháňa z koreňa prízemnú ružicu kopijovitých celistvookrajových listov so žliabkovitými stopkami. Zo stredu ružice vyrastá niekoľko rebrovitých stoniek vysokých 10 – 50 cm.

Slez lesný a Slez nebadaný
Latinsky: Malva sylvestrís a Malva neglecta Česky: Sléz přehlížený Ľudovo: Slez planý Čeľaď: Slezovité Charakteristika rastliny slez Slez lesný je dvojročná až trváca bylina s dužinatým koreňom, z ktorého prvý rok vyrastá prízemná ružica listov a druhý rok chlpaté, až 120 cm vysoké stonky. Listy sú striedavé, dlhostopkaté, dlaňovito laločnaté s vrúbkovanými lalokmi.