Levanduľa úzkolistá

levanduľa úzkolistáLatinsky: Lavandula angustifolia
Česky:  Levandule lékařská
Ľudovo: Lavandula, Devandula, Dulenka, Vandelička
Čeľaď: Hluchavkovité

Charakteristika rastliny


Levanduľa úzkolistá je trváci, bohato rozkonárený, 30 – 60 cm vysoký polo ker. V dolnej časti konárikov vyrastajú krížmo protistojné, sediace, čiarkovité až úzko kopijovité, belavo plstnaté a na kraji podvinuté listy.

Horná, holá polovica stoniek je zakončená klasom drobných modrofialových pyskovitých kvetov. Plody sú štyri lesklé tvrdky. Celá rastlina príjemne vonia.

Výskyt a pestovanie

Levanduľa úzkolistá voľne rastie v Stredozemí. Pre potreby farmácie a kozmetiky sa vyšľachtené odrody vo veľkom pestujú v južnej Európe. U nás sa levanduľa úzkolistá  pestuje najmä v záhradach a často býva aj ozdobou skaliek. Rozmnožuje sa semenami, ale aj vegetatívne delením trsov alebo zelenými odrezkami ešte pred kvitnutím. Nie je veľmi náročná na pôdu, ale je citlivá na mrazy. Aby rastliny bohato kvitli, treba ich každý rok zrezať. Zvyčajne dobre prezimujú na záhone.

Zber a úprava

Za sucha sa ešte pred rozkvitnutím odstrihnú vrchné časti stoniek s kvetmi. Sušia sa zavesené vo zväzkoch v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote nepresahujúcej 35 °C.

Účinné látky

Hlavnou účinnou látkou levandule je silica, najmä jej zložka linalylacetát. Okrem silice obsahuje aj triesloviny, malé množstvo horčín a živicu.

Levanduľa úzkolistá a jej liečivé účinky na:

Použitie

Zápar (čaj)

Na vnútorné použitie sa pripraví z jednej lyžičky drogy a jedného pohára horúcej vody. Môže sa použiť aj v zmesi s medovkou, valeriánou, rubovníkom, chmeľom a prvosienkou.

Silica (olej)

Získava sa destiláciou z kvetov a používa sa vnútorne v množstve 3 – 5 kvapiek denne alebo zvonka na natieranie. Nakvapkaná na vatu odpudzuje v skriniach mole.

Tinktúra

Pripravuje sa ponorením kvitnúcej časti konárikov do liehu. Po vylúhovaní sa používa zvonka ako masážny roztok. Na natieranie po uštipnutí hmyzom a ako kloktadlo sa odporúča aj roztok z 2 g silice v 100g g  90%-percentného alkoholu.

 Levanduľový olej

Do 0,5-0,7 litra olilevanduľovy olejvového oleja sypeme za stáleho miešania čerstvé, nadrobno nasekané levanduľové kvety alebo drogu z lekárne, kým nedostaneme homogénnu, hustú, ale ešte tekutú zmes. Dáme ju do vhodnej nádoby a za občasného premiešania ju necháme stáť na tmavom mieste 6-8 týždňov. Precedíme, ale scedené byliny ešte mierne zahrejeme a olej z nich vytlačíme. Olej vtierame do pokožky po celom okolí boľavých miest.

Pri bolestiach hlavy a pri migréne ho vtierame do pokožky na spánkoch a na čele a zároveň užívame niekoľkokrát denne 10 kvapiek, olej zapijeme troškou teplého čaju. Pri nervových bolestiach kombinujeme masáž boľavých miest levanduľovým olejom s vnútorným užívaním čiernej bazy.

Levanduľová limonáda

Priveďte do varu 3 hrnčeky vody a nechajte chvíľu vychladnúť. Touto vodou zalejte sušenú levanduľu a pridajte 1 hrnček medu. Nechajte lúhovať asi 20 minút. Šťavu sceďte. Prilejte citrónovú šťavu (zo 6 citrónov) a zvyšnú vodu ( 2 poháre), dobre premiešajte. Dajte vychladiť a podávajte v džbánku .

Poháre môžete ozdobiť plátkami citróna. Levanduľová limonáda nebude mať jasne fialovú farbu. Ak chcete, môžete ju zafarbiť prírodným farbivom alebo pre lepší dojem stačí ozdobiť limonádu vetvičkou levandule.

Zaujímavosti:

  • Silica vo forme oleja sa používa v kozmetike a voňavkárstve, ako náplň do aromatických svietnikov a na odpudzovanie moli v šatníkoch.
  • Sušené stonky s listami aj kvetmi v plátennom vrecúšku príjemne voňajú v šatníku a upokojujúco pôsobia aj pod vankúšom počas spánku.
  • V jazyku kvetov, levanduľa úzkolistá  znamená oddanosť, šťastie, radosť, úspech a nedôveru.
  • Počas Veľkého londýnskeho moru si ľudia uväzovali zväzky levandule okolo zápästia, aby mohli bojovať s baktériami a infekciou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button