Alchemilka žltozelená

rozkvitnutá alchemilkaLatinsky: Alchemilla xanthochlora
Česky: Kontryhel
Ľudovo: Bylina Panny Márie, Divý muškát, Husia nôžka, Rosnička
Čeľaď: Ružovité

Charakteristika rastliny

Alchemilka žltozelená je trváca bylina. Z jej podzemku vyrastá ružica prízemných listov a niekoľko vzpriamených, 10 – 50 cm vysokých stoniek. Listy ružice sú dlhostopkaté s okrúhlo obličkovitou čepeľou rozdelenou na 7-9 lalokov s pílkovitým okrajom, stonkové listy sú sediace.

Celá rastlina je striebristo chlpatá. V strednej priehlbinke listu často ostávajú kvapky vody. Žltozelené kvety sú obojpohlavné, zoskupené do koncových súkvetí. Horná časť kališných lístkov nahrádza nevyvinuté korunné lupienky. Plod je nažka, uložená v čiaške.

Výskyt

Rastie najmä na vlhkých lúkach, v priekopách a popri potokoch od pahorkatín až po alpínske pásmo. Uprednostňuje výživné pôdy.

Zber a úpalchemilka žltozelenárava

Zbiera sa celá vňať alebo iba listy. Suší sa na vzduš­nom mieste alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C.

Účinné látky

Obsahuje 6- 8 % trieslovín, horčiny, organické kyseliny a silicu.

Alchemilka žltozelená a jej liečivé účinky

Použitie

Zápar

Alchemilka žltozelená sa používa pri hnačke, silnej menštruácii alebo pri ťažkostiach v klimaktériu sa pijú denne dva poháre záparu pripraveného z dvoch čajových lyžičiek bylinky s názvom Alchemilka žltozelená na 1 pohár vody. Zápar alebo odvar zo štyroch lyžičiek na šálku vody je účinny 10 dní pred menštruáciou.

Bio a Raw potraviny

Na posilnenie maternice sa odporúča piť tri poháre denne počas troch mesiacov pred pôrodom. Zápar alebo odvar na výplach ústnej dutiny, očí a nosa sa pripravuje z trojnásobného množstva vňate na pohár vody.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Čajová zmes na podporu ženskej plodnosti

alchemilka zmesHlavnou zložkou zmesi je alchemilka žltozelená, vedľajšiu zložku tvorí vňať rebríčka, šalvie a hluchavky. Dve lyžice zmesi sa zalejú 500 ml vriacej vody a prikryté sa nechajú lúhoval’ asi 15 minút. Pije sa vychladnutá trikrát denne po tretine množstva.

Kúpeľ

Pre celkový kúpeľ berieme 200 g sušených alebo niekoľko hrstí čerstvých byliniek, dáme ich na noc do nádoby so studenou vodou, nasledujúci deň všetko zohrejeme a tekutinu prilejeme do kúpeľa.

Zaujímavosti:

  • Alchemilka sa v ľudovom liečiteľstve pokladá za rastlinu, ktorá lieči ženské choroby, podporuje funkciu maternice, a tým zvyšuje pravdepodobnosť’ otehotnenia a donosenia plodu. Po pôrode
    zlepšuje kvalitu materského mlieka, jeho tvorbu a vylučovanie. Je celkom neškodná aj pri dlhodobom užívaní.
  • Niektorí ľudoví liečitelia odporúčajú mamičkám, ktoré chcú donosiť zdravé dieťa, denne piť alchemilkový čaj od tretieho mesiaca tehotenstva, ale najneskôr tri mesiace pred pôrodom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.