Alchemilka žltozelená

rozkvitnutá alchemilkaLatinsky: Alchemilla xanthochlora
Česky: Kontryhel
Ľudovo: Bylina Panny Márie, Divý muškát, Husia nôžka, Rosnička
Čeľaď: Ružovité

Charakteristika rastliny


Alchemilka žltozelená je trváca bylina. Z jej podzemku vyrastá ružica prízemných listov a niekoľko vzpriamených, 10 – 50 cm vysokých stoniek. Listy ružice sú dlhostopkaté s okrúhlo obličkovitou čepeľou rozdelenou na 7-9 lalokov s pílkovitým okrajom, stonkové listy sú sediace.

Celá rastlina je striebristo chlpatá. V strednej priehlbinke listu často ostávajú kvapky vody. Žltozelené kvety sú obojpohlavné, zoskupené do koncových súkvetí. Horná časť kališných lístkov nahrádza nevyvinuté korunné lupienky. Plod je nažka, uložená v čiaške.

Výskyt

Rastie najmä na vlhkých lúkach, v priekopách a popri potokoch od pahorkatín až po alpínske pásmo. Uprednostňuje výživné pôdy.

Zber a úpalchemilka žltozelenárava

Zbiera sa celá vňať alebo iba listy. Suší sa na vzduš­nom mieste alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C.

Účinné látky

Obsahuje 6- 8 % trieslovín, horčiny, organické kyseliny a silicu.

Alchemilka žltozelená a jej liečivé účinky

Použitie

Zápar

Alchemilka žltozelená sa používa pri hnačke, silnej menštruácii alebo pri ťažkostiach v klimaktériu sa pijú denne dva poháre záparu pripraveného z dvoch čajových lyžičiek bylinky s názvom Alchemilka žltozelená na 1 pohár vody. Zápar alebo odvar zo štyroch lyžičiek na šálku vody je účinny 10 dní pred menštruáciou.

Na posilnenie maternice sa odporúča piť tri poháre denne počas troch mesiacov pred pôrodom. Zápar alebo odvar na výplach ústnej dutiny, očí a nosa sa pripravuje z trojnásobného množstva vňate na pohár vody.

Čajová zmes na podporu ženskej plodnosti

alchemilka zmesHlavnou zložkou zmesi je alchemilka žltozelená, vedľajšiu zložku tvorí vňať rebríčka, šalvie a hluchavky. Dve lyžice zmesi sa zalejú 500 ml vriacej vody a prikryté sa nechajú lúhoval‘ asi 15 minút. Pije sa vychladnutá trikrát denne po tretine množstva.

Kúpeľ

Pre celkový kúpeľ berieme 200 g sušených alebo niekoľko hrstí čerstvých byliniek, dáme ich na noc do nádoby so studenou vodou, nasledujúci deň všetko zohrejeme a tekutinu prilejeme do kúpeľa.

Zaujímavosti:

  • Alchemilka sa v ľudovom liečiteľstve pokladá za rastlinu, ktorá lieči ženské choroby, podporuje funkciu maternice, a tým zvyšuje pravdepodobnosť‘ otehotnenia a donosenia plodu. Po pôrode
    zlepšuje kvalitu materského mlieka, jeho tvorbu a vylučovanie. Je celkom neškodná aj pri dlhodobom užívaní.
  • Niektorí ľudoví liečitelia odporúčajú mamičkám, ktoré chcú donosiť zdravé dieťa, denne piť alchemilkový čaj od tretieho mesiaca tehotenstva, ale najneskôr tri mesiace pred pôrodom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button