Dub letný a Dub zimný

dubLatinsky: Quercus robur a Quercus petraea
Česky: Dub letní a Dub zimní
Ľudovo: Dub
Čeľaď: Bukovité

Charakteristika rastliny dub


Dub letný je mohutný, až 40 m vysoký strom s košatou korunou. Kôra mladých stromov je hladká, sivozelená, neskôr na starších kmeňoch rozpukaná. Listy majú krátku stopku a kožovitú perovito laločnatú celisivookrajovú čepeľ, na báze srdcovito vykrojenú. Dub je jednodomá rastlina, samčie a samičie kvety sú oddelené, ale vyvíjajú sa na tom istom strome.

Samčie kvety sú zoskupené vo visiacich zelených jahňadách a rozkvitajú na jar zároveň s pučaním listov. Piestikové kvety sa vyvíjajú po dva až päť v pazuchách tohoročných listov. Sú obalené stonkovou čiaškou. Plodom je svetložltá nažka – žaluď, ktorý sedí v čiaške. Dub zimný sa od letného odlišuje dlhostopkatými listami, ktoré sú na rube mäkko, neskôr hviezdovito chlpaté. Báza čepele je klinovitá, kým dub letný ju má srdcovito vykrojenú. Líši sa aj krátkostopkatými alebo sediacimi kvetmi a plodmi, zatiaľ čo žalude duba letného rastú na dlhých stopkách.

Výskyt

U nás rastú duby v teplejších oblastiach, najmä v dúbravách. Sú náročné na svetlo, teplo a vlhkosť. Dub letný je druh lužných lesov a nížin, dub zimný je pôvodný v podhorských oblastiach.

Zber a úprava

dub letnýNa liečebné účely sa zbiera mladá kôra, plody, zriedka listy. Kôra sa lúpe na jar pomocou nožov, kým je ešte hladká, nepopukaná. Možno ju zbierať iba z práve vyrúbaných stromov, aby sa nepoškodzovali zdravé stromy, pretože rany napádajú huby aj živočíšni škodcovia.

Kúsky 4 – 5 mm hrubej kôry sa sušia na vzdušnom mieste a dosúšajú sa v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C.

Zrelé zdravé žalude bez čiašky sa zbierajú v októbri a novembri. Umyjú sa, pričom sa odstránia plávajúce bezsemenné plody. Sušia sa rýchlo. Niekedy sa z plodov vylúpu semená, ktoré sa môžu upražiť a pomlieť na prášok. Kôru je najlepšie kúpiť v lekárni.

Účinné látky

Všetky zbierané časti obsahujú triesloviny (kôra 10 až 20 %), živicu a flavonoidy. Kôra obsahuje aj fyloncidy. V semenách sú aj proteíny, škrob, sacharidy a mastný olej.

Dub letný a jeho liečivé účinky na:

Použitie

Odvar

Z jednej lyžičky rozomletej drogy na pohár vody sa užíva vnútorne, napr. pri katare žalúdka. Na sedacie kúpele a kloktanie sa používa odvar z 500 g sušenej kôry a 4 litrov vody. Odvar z hrste žaluďov a pol litra vody sa po 20 minútach varenia scedí a zriedi sa v pomere 1 : 1 vodou. Použije sa zvonka.

Prášok

Na hrot noža sa môže užiť vnútorne namiesto odvaru.

Sedací kúpeľ pri hemoroidoch

Dve lyžice jemne rozdrvenej dubovej kôry namočíme do litra vody a necháme asi 8 hodín stáť. Potom ju 15 minút varíme.

Doplníme vyvarenou vodou do jedného litra, privedieme k varu, pridáme šesť lyžíc bylinnej zmesi, odstavíme a necháme prikryté 20 minút vylúhovať. Sedací kúpeľ má trvať 15-20 minút.

Zaujímavosti:

  • Dub letný a dub zimný sa dožívajú až niekoľko sto rokov, kvitnúť začínajú asi v 40. roku svojho života.
  • Žalude sa dnes niekedy používajú aj ako krmivo pre zver.
  • V potravinárstve sa pražené žalude využívajú ako náhrada kávy a pre svoju výživnú hodnotu aj ako prídavok do niektorých nápojov.
  • Ak sa rozhodnete zbierať kôru z duba, potrebujete mať súhlas lesnej správy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button