Praslička roľná

prasličkaLatinsky: Equisetum arvense
Česky: Přeslička rolní
Ľudovo: Praslica
Čeľaď: Prasličkovité

Charakteristika rastliny praslička roľná


Praslička roľná je výtrusná bylina s plazivým podzemkom. Z rozmnožovacích púčikov podzemku vyrastajú každý rok dvojaké stonky. Veľmi skoro na jar sa objavujú hnedé stonky zakončené výtrusnicami umiestnenými v klase. Po dozretí výtrusov vo výtrusniciach stonky rýchlo zvädnú.

V máji vyrastú zelené praslenovito rozkonárené stonky, ktorých úlohou je v procese fotosyntézy nahromadiť v koreni dostatok zásobných látok pre korene a plodné stonky v budúcom roku. Praslička roľná je výtrusná rastlina, nemá kvety ani plody. Rozmnožuje sa výtrusmi a vegetatívne rozkonárovaním podzemku.

Výskyt

praslička roľnáRastie ako burina na vlhkých miestach na poliach, pri cestách, na železničných násypoch, na okrajoch lesov, najmä na hlinitopiesočnatých pôdach, od nížin až po podhorské pásmo.

Zber a úprava

Zbiera sa vňať – zelené letné stonky od júna do septembra. Suší sa na vzdušnom mieste alebo v umelých podmienkach pri teplote do 50 °C. Ak je vňať nedostatočne vysušená, ľahko plesnivie. Vysušená droga je krehká, zelená, bez vône.

Účinné látky

Účinnými látkami prasličky sú najmä kyselina kremičitá (až 10 %), saponín ekviselonín, flavonoidy a organické kyseliny.

Praslička roľná a jej liečivé účinky na:

Použitie

Odvar

Equisetum arvenseNa vnútorné použitie sa varí 30 minút jedna polievková lyžica drogy v pohári vody. Odvar je vhodný aj na vonkajšie použitie pri ťažko sa hojacich ranách, na kloktanie pri vykašliavaní krvi, pri zápale hrdla a pod.

Čerstvá

Pomliaždená praslička roľná sa používa aj na upchatie nosovej dierky pri krvácaní z nosa.

Parný obklad

Plné 4 hrste prasličky sa dajú na sito a zavesia nad vriacu vodu. Keď je bylina horúca a mäkká, zabalíme ju do ľanového plátna a priložíme na choré miesto.

Zaujímavosti:

  • Pri zbere treba dávať pozor na zámenu prasličky roľnej s niektorými jej príbuznými druhmi. Z nich je jedovatá najmä praslička močiarna (Equisetum palustre), ktorá rastie na močaristých miestach a má veľmi tuhé, iba jednoducho rozkonárené stonky s výrazne vráskavými rebrami.
  • Vňať prasličky sa niekedy používa aj na leštenie dreva a kovov.
  • Na vlhších miestach patrí praslička roľná medzi buriny. Vegetatívne sa rozmnožuje pri obrábaní pôdy. Na jej plazivých podzemkoch, ktoré pod zemou dosahujú dĺžku až niekoľko desiatok centimetrov, vznikajú stonkové púčiky a korienky. Po ich rozrušení pri obrábaní pôdy z každého z nich veľmi skoro vyrastie nová rastlina.
  • Známy nervový lekár dr. Wagner-Jauregg písal vo svojich spisoch: „Dve tretiny nervovo chorých ľudí by nemuseli ísť do nemocnice, keby mali zdravé obličky.“ Preto sú pre poruchy obličiek, depresie, či halucinácie odporúčané prasličkové sedacie kúpele. V týchto prípadoch treba piť ráno a večer aj po šálke prasličkového záparu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button