Kostihoj lekársky

kostihoj lekárskyLatinsky: Symphytum officinale
Česky: Lostival lékařský
Ľudovo: Čierny koreň
Čeľaď: Borákovité

Charakteristika rastliny

Kostihoj lekársky je trváca rastlina dorastajúca do výšky 30 až 100 cm. Viachlavý hrubý podzemok je na povrchu černastý, vnútri biely. Štvorhranná stonka je vo vrchnej časti rozkonárená.

Listy sú striedavé, až 20 cm dlhé, vajcovito kopijovité a zbiehavé. Celá rastlina je štetinatá. Na vrchole stonky sa vyvíjajú ružovofialové (zriedka žltobiele) kvety usporiadané v ovisnutých súkvetiach. Kvety sú obojpohlavné, päťpočetné, rúrkovitý kalich je zelený a chlpatý, koruna rúrkovito krčiažtekovitá. Plod je lesklá tmavá štvornažka.

Výskyt

Kostihoj lekársky sa vyskytuje sa v celej Európe. Rastie na vlhkých lúkach, v priekopách, v lužných lesoch, pri potokoch a v húštinách.

Zber a úprava

kvety kostihojaZberá sa koreň, niekedy aj listy. Koreň sa zberá v jeseni po zožltnutí listov alebo skoro na jar. Rastie hlboko v zemi, preto sa vykopáva dosť ťažko. Po očistení sa pokrája na tenšie kúsky a usuší na slnku alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C.

Mladé neporušené listy sa zberajú pred kvitnutím alebo v čase kvitnutia a po pokrájani sa sušia.

Účinné látky

Koreň obsahuje slizovité látky (až 29 %), alantoin (purínový derivát podporujúci regeneračné procesy), triesloviny, alkaloidy, cholin, aminokyseliny, škrob a iné, zatiaľ málo preskúmané látky.

Kostihoj lekársky a jeho liečivé účinky: 

Použitie

Čerstvý koreň

Nastrúhaný kostihoj lekársky sa prikladá vo forme obkladu na rany, popáleniny, popraskanú kožu, vredy a pod. Čerstvý koreň sa môže aj pokrájať a namočiť na 2 – 3 týždne do riedeného liehu alebo lesany. Výluh sa používa na natieranie boľavých alebo poškodených miest.

Masť

maste z kostihoja lekarskehoPripraví sa rozvarením nastrúhaného koreňa v malom množstve bravčovej masti. Masťou sa natierajú boľavé miesta alebo sa použije ako obklad.

Odvar

100g sušeného koreňa sa vari v 1 litri vody asi 15 minút. Používa sa ako obklad, na natieranie aj kloktanie pri zápaloch hrdla.

Zápar

Dve lyžičky drogy (byliny) sa zaparia pohárom vriacej vody a zápar sa pije počas dňa pri zápaloch dýchacích ciest, vredoch dvanástnika (sliz obalí vred a napomáha jeho hojeniu) a pod.

Prášok

Pri vnútornom použití sa 1 – 3 lyžičky prášku zapijú vodou.

Víno

2 až 5 čerstvých, umytých koreňov nadrobno narezaných vylúhujeme 5 až 6 týždňov v litri prírodného bieleho vína. Je to vynikajúci liek pri chorobách pľúc.

Čaj

Dve čajové lyžičky nadrobno narezaného koreňa vylúhujeme v 1/2 litri studenej vody cez noc, ráno len zahrejeme a scedíme. Pijeme po dúškoch.

Zaujímavosti:

  • O dlhodobej skúsenosti s liečivými účinkami kostihoja na hojenie kostí svedčí aj vedecký názov rastliny, odvodený z gréckeho slova symphytos = zrastený.
  • Príbuzné druhy sú  kostihoj hľuznatý (Symphytum tuberosum) a kostihoj srdcovítolistý (Symphytum cordatum) sa už na prvý pohľad odlišujú najmä výrazne menším vzrastom a žltobielou farbou kvetov.
  • V niektorých krajoch sa listy kostihoja vkladajú do omeletového cesta a vyprážajú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button