Skorocel kopijovitý

skorocel kopijovitýLatinsky: Plantago lanceolata
Česky: Jitrocel kopinatý
Ľudovo: Kolocier, Psí jazyk, Ranocel, Jatrocel
Čeľaď: Skorocelovité

Charakteristika rastliny skorocel kopijovitý


Patrí medzi najznámejšie liečivé rastliny. Skorocel kopijovitý je trváca bylina, ktorá vždy na jar vyháňa z koreňa prízemnú ružicu kopijovitých celistvookrajových listov so žliabkovitými stopkami. Zo stredu ružice vyrastá niekoľko rebrovitých stoniek vysokých 10 – 50 cm.

Na konci stoniek sa vyvíjajú drobné štvorpočetné zrastenolupienkové kvety usporiadané v krátkom hlávkovitom klase. Kvety majú nápadné tyčinky s dlhými belavými nitkami a žltými peľnicami. Plod je dvojsemenná tobolka.

Výskyt

kvet skoroceluRastie hojne na lúkach, poliach, v trávnatých porastoch pri cestách a v priekopách. Je rozšírený v celej Európe až do výšky 1800 m nad morom.

Zber a úprava

Zberajú sa listy od júna do augusta. Urýchlene sa sušia najprv na slnku a dosušujú sa v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 50 °C. Stonky sa odstránia už pri zbere.

Správne usušené listy sú lámavé a sfarbené do hnedozelena. Príliš pomaly sušené alebo zberané za vlhka sa ľahko zaparia a sčernajú, čim sa stanú bezcennými.

Účinné látky

Z účinných látok je zaujímavý glykozid aukubín s tlmivým účinkom na centrálnu nervovú sústavu, ďalej slizovité látky, triesloviny, horčiny, flavonoidy, fytoncídy a vitamín C.

Skorocel kopijovitý a jeho liečivé účinky na:

Použitie

Zápar

Jedna polievková lyžica drogy sa zaleje pohárom horúcej vody a nechá sa 5 minút lúhoval‘. Užíva sa vnútorne aj zvonka.

Čerstvé listy

listy skoroceluListy posekané nadrobno, možno použiť zvonka ako obklad na štípance od hmyzu, na odreniny, popraskanú kožu a ekzémy.

Čajová zmes na zápal žlčníka

Dve lyžice zmesi z listov skorocelu, vňate pyšteka a koreňa čakanky, ako hlavných zložiek, a z koreňa púpavy, vňate mäty a vňate repíka, ako vedľajších zložiek, sa zalejú pol litrom vriacej vody a nechajú sa v prikrytej nádobe  15 minút lúhovať.

Čaj sa pije trikrát denne po tretine z uvedeného množstva pol hodiny pred jedlom.

Skorocelový sirup

100 g čerstvých listov skorocelu kopijovitého nasekáme nadrobno, pridáme 100 ml vychladnutej prevarenej vody a zmes rozmixujeme alebo pomelieme na mlynčeku. Z kaše vylisujeme šťavu, prefiltrujeme ju, rozpustíme v nej 10 g cukru a zvaríme.

Rozlejeme do malých fľaštičiek a po vychladnutí uchovávame v chladničke. Užívame lyžičku niekoľkokrát denne ako prostriedok na vykašliavanie aj na kašeľ pre deti a mládež.

Obaľovaný skorocel

Mladé listy skorocelu väčšieho alebo kopijovitého, hladká múka, tuk na vyprážanie. Na cestíčko 2 vajcia, 3 lyžice polohrubej múky, soľ, 1 lyžica oleja, 1 lyžica vody. Umyté lístky obalíme v múke a potom v cestíčku, smažíme na oleji, podávame so zemiakmi alebo chlebom.

Zaujímavosti:

  • Skorocel kopijovitý je súčasťou čajov a sirupov proti kašľu. Dostať ho aj v lekárňach.
  • Okrem skorocelu kopijovitého sa zberá aj skorocel prostredný (Plantago média) a skorocel väčší (Plantago major). Obidva druhy majú však nižší obsah účinných látok.
  • Skorocel kopijovitý sa predovšetkým používa na všetky ochorenia dýchacích orgánov, najmä na silné zahlienenie, kašeľ, čierny kašeľ, pľúcnu astmu, dokonca na pľúcnu tuberkulózu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button