Vyliec.sk > Liek > Esprolan

Esprolan

EsprolanEsprolan je liek, ktorý sa používa na liečbu depresie. Patrí do skupiny antidepresíva a jeho účinnou zložkou je escitalopram.


Princíp lieku Esprolan

Escitalopram patrí do skupiny antidepresív, ktoré sa nazývajú selektívne inhibítory spätného vychytávania sérotonínu (SSRI). Tieto lieky pôsobia na sérotonínový systém v mozgu zvyšovaním hladiny sérotonínu.

Poruchy sérotonínového systému sa považujú za dôležitý faktor v rozvoji depresie a príbuzných ochorení. Tým dochádza k zmenám v centrálnom nervovom systéme a na zlepšenie nálady.

Využitie

Esprolan sa používa pri poruche nálady, ktoré sú v našej populácii veľmi časté. Medzi tieto choroby patrí depresiamaniodepresívna psychózaagorafóbia, niektoré fóbie, panická poruchaobsedantno-kompulzívna choroba a ďalšie úzkostné poruchy.

Veľkou výhodou tohto a jemu podobných liekov je, že nepôsobí utlmujúco a nenarušujú intelekt liečeného.

Podávanie

Je nutné presne dodržať dávkovanie určené lekárom, čo je obvykle psychiater a bez jeho vedomia sa liek nesmie užívať. Dávkovanie u dospelého sa väčšinou začína jednou tabletou denne o sile 20 miligramov a môže sa časom s opatrnosťou zvýšiť. Tablety sa užíva s jedlom alebo bez jedla, sú zapité dostatočným množstvom vody.

Môže trvať niekoľko týždňov, kým sa pacient začne cítiť lepšie. Pokračovanie v liečbe je dôležité aj napriek dobrému stavu, nesmie sa hneď vysadiť.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Už to, že Esprolan účinkuje na nervový systém, znamená celý rad vedľajších účinkov. Medzi najčastejšie vedľajšie účinky patria tráviace problémy (nevoľnosť, hnačkazápchavracanie), bolesti hlavy, bolesť svalov a kĺbovhorúčkanespavosťzávraty.

Taktiež nie je vylúčený vznik alergickej reakcie. Pri začatí užívania antidepresív je nutné mať na pamäti, že ich účinok sa objaví až za 2-3 týždne užívania a preto sa neodporúča náhle vysadenie lieku, mohli by sa objaviť nepríjemné abstinenčné príznaky.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú vrodenú odchýlku srdcového rytmu (pozorovaná na EKG vyšetrení, ktorým sa zisťuje, ako pracuje vaše srdce). Okrem toho liek nesmú užívať pacienti, ktorí užívajú lieky zo skupiny nazývanej inhibítory MAO vrátane selegilínu (používaný na liečbu Parkinsonovej choroby), moklobemidu (používaný na liečbu depresie) a linezolidu (antibiotikum).

Liek nie je vhodný pre pacientov mladších ako 18 rokov a pre ženy počas tehotenstva (najmä počas 3. trimestra) alebo dojčenia.

Počas liečby antidepresívami je nutné, aby sa pacient vyhýbal konzumácii alkoholu.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Liek môže ovplyvniť pozornosť, ktorá je potrebná pri riadení vozidla alebo obsluhe stroja.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.