Ecansya

EcansyaEcansya je liek, ktorý je využívaný v onkológii. Jeho využitie nájdeme na liečbu rakoviny hrubého čreva, konečníka, žalúdka alebo prsníka. Patrí do skupiny cytostatiká (lieky zastavujúce rast nádorových buniek) a jeho účinnou zložkou je kapecitabín

Princíp lieku Ecansya


Kapecitabín po vstupe do organizmu prechádza niekoľkostupňovou premenou, ktorej výsledkom je zlúčenina 5-fluóruracil.

5-fluóruracil je vlastná účinná látka, ktorá zabíja bunky. Bolo zistené, že vyššie koncentrácie enzýmov potrebných k vzniku 5-fluorouracilu je v nádorovom tkanive, čo zaisťuje o niečo cielenejší účinok chemoterapie a menšie poškodenie zdravých tkanív.

Využitie

Prípravok Ecansya je veľmi všeobecne povedané indikovaný v liečbe niektorých foriem rakoviny hrubého čreva, konečníka, žalúdka a v určitých situáciách aj rakoviny prsníka.

Terapia je často podávaná aj ľuďom s metastázami spomínaných nádorov k predĺženiu života a môže byť kombinovaná aj s inými cytostatikami.

Okrem toho sa používa na prevenciu nového výskytu rakoviny hrubého čreva po úplnom operačnom odstránení nádoru.

Liek sa môže používať buď samotný alebo v kombinácii s inými liekmi.

Podávanie

Ecansya sa vyrába v podobe tabliet o sile 150 až 500 miligramov. Preparát je prísne zakázané užívať inak, než ako stanovil lekár.

Bežná dávka u dospelých ľudí sa prepočítava na váhu a povrch tela a závisí na konkrétnom ochorení a celkového zdravotného stavu pacienta.

Kapecitabín môže predpisovať iba lekár, ktorý má skúsenosti s používaním liekov na liečbu nádorov.

Zvyčajná dávka pre dospelých je 1 250 mg/m² telesného povrchu a užíva sa dvakrát denne (ráno a večer). Tablety sa prehĺtajú celé spolu s vodou a do 30 minút po jedle.

Liek sa zvyčajne užíva počas 14 dní, potom nasleduje 7-dňová prestávka (počas ktorej sa neužívajú žiadne tablety). Toto 21-dňové obdobie tvorí jeden liečebný cyklus.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Ecansya môže spôsobiť celý rad nežiaducich účinkov, zrejme najčastejšie tráviace ťažkosti (nechutenstvo, vracanie, hnačka, bolesť brucha), brnenie končatín, začervenanie (niekedy až vznik pľuzgierov), poruchy krvotvorby (chudokrvnosť, nedostatok bielych krviniek a krvných doštičiek) a opuchy tkanív.

U niektorých ľudí môže dôjsť k poškodeniu srdcového svalu so zhoršením príznakov ischemickej choroby srdca, alebo so vznikom kardiomyopatie. Taktiež nie je vylúčený vznik alergickej reakcie.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú kriticky nízke hodnoty bielych krviniek alebo krvných doštičiek (leukopénia, neutropénia alebo trombocytopénia) a závažné problémy s pečeňou alebo s obličkami.

Liek nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú mladší ako 18 rokov. Okrem toho sa nesmie užívať ženami počas tehotenstva alebo dojčenia.

Liek môže vyvolať závraty, nevoľnosť alebo únavu. Z toho dôvodu môže ovplyvniť pozornosť a schopnosť viesť vozidlá alebo obsluhovať stroje.

Ecansya obsahuje laktózu, a preto nie je vhodný pre určitú skupinu pacientov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button