Cleodette
Cleodette patrí medzi kombinované preparáty hormonálnej antikoncepcie. Účinnými látkami sú zlúčeniny etinylestradiol (patrí medzi syntetické estrogény) a drospirenón (patrí medzi syntetické gestagény).
Princíp lieku Cleodette
Pravidelné podávanie syntetického estrogénu a progesterónu pôsobí komplexne na zníženie pravdepodobnosti počatia.
Uplatňuje sa najmä vplyv preparátu na zablokovanie ovulácie a na zmenu charakteru sekrétu, ktorý zhustne a stane sa nepriestupným pre spermie.
Použitie
Základným dôvodom užívanie preparátu je zabránenie neželanému otehotneniu.
Preparát môže byť predpísaný aj ženám s nepravidelnou menštruáciou, s bolestivou menštruáciou a pri nadmernom menštruačnom krvácaní.
Za vedľajší efekt sa považuje aj zníženie rizika výskytu rakoviny vaječníkov a rakoviny sliznice maternice.
Podávanie
Cleodette existuje vo forme tabliet a ich presné dávkovanie musí byť určené predpisujúcim gynekológom, bez ktorého vedomia by sa preparát nikdy nemal užívať.
Všeobecne povedané sa lieky tohto typu bežne užívajú v dávke 1 tableta denne v intervale 21 dní.
Balenie (blister) obsahuje 21 tabliet. Každá tableta je v blistri označená názvom dňa v týždni, kedy sa má užiť.
Napríklad, ak pacient začína užívať tablety v stredu, užije prvú tabletu z políčka označeného „Streda“ („St“). Sleduje smer šípok každý deň, kým nevyužíva všetkých 21 tabliet.
Nasledujúcich 7 dní žiadne tablety pacient neužíva. Počas týchto 7 dní (týždeň bez užívania) by sa malo dostaviť krvácanie.
Toto takzvané „krvácanie z vysadenia“ začína zvyčajne druhý alebo tretí deň v týždni bez užívania.
Ďalší blister lieku Cleodette by mal pacient začať užívať 8. deň po užití poslednej tablety Cleodette, nezávisle na tom, či krvácanie už skončilo alebo ešte nie.
To znamená, že každý blister by mal pacient načínať vždy v rovnaký deň v týždni, a rovnako tak krvácanie z vysadenia bude zhruba v rovnakých dňoch každý mesiac.
Otázky na presné začatie užívania, či na zabudnutú tabletku je vždy vhodné zacieliť na svojho gynekológa. Tento liek sa nesmie podávať tehotným a dojčiacim ženám.
Nevýhody
Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.
Najzávažnejším rizikom užívateliek hormonálnej antikoncepcie je nepochybne hlboká žilová trombóza a pľúcna embólia.
Hormonálna antikoncepcia môže byť preto smrteľne nebezpečná pre fajčiarky a pre ženy s vrodenými zrážanlivými stavmi (napr. Leidenská mutácia).
Časté vedľajšie účinky môžu byť napr. zmeny nálady, bolesti hlavy, bolesť brucha (bolesť žalúdka), akné, bolesť prsníkov, zväčšenie prsníkov, napätie prsníkov, bolestivá alebo nepravidelná menštruácia, zvýšenie telesnej hmotnosti.
Použité zdroje: základné zdroje textu