Adrovance

Adrovance Adrovance je liek predpisovaný pri ochoreniach kostí, ktorý patrí medzi bisfosfonáty. Jeho účinná látka je metabolit kyseliny alendrónovej (alendronát) a okrem toho liek obsahuje aj vitamín D.

Adrovance a jeho princíp


Alendronát pôsobí v kostiach, kde tlmí aktivitu tzv. osteoklastov, čo sú bunky odbúravajúce kostnú hmotu.

Okrem toho alendronát zlepšuje mineralizáciu kostí. Vitamín D zlepšuje vstrebávanie vápnika v čreve a tiež je dôležitý pre mineralizáciu kostí.

Využitie

Tento liek sa najčastejšie používa pri stavoch spojených s rednutím kostí. Zrejme najčastejšou indikáciou je osteoporóza u žien po menopauze.

Preparát je vhodný u ľudí, ktorí zároveň majú nedostatok vitamínu D. Taktiež znižuje riziko zlomenín stavcov a proximálneho femuru.

Podávanie

Vyrába sa v tabletkách o sile 70/2800 až 70/5600 (70 miligramov alendronátu a 2800-5600 medzinárodných jednotiek vitamínu D).

Liek je treba obmedziť podľa odporúčania predpisujúceho lekára, bežná dávka je u dospelého človeka jedna tableta týždenne.

Ak sa vynechá dávka lieku, mala by sa užiť jedna tableta nasledujúce ráno, ako si na to pacient spomenie. Nesmú sa užiť dve tablety v ten istý deň.

Liek sa musí užívať iba s vodou (nie minerálnou vodou) najmenej 30 minút pred prvým denným jedlom, nápojom alebo liekom (vrátane antacíd, doplnkov vápnika a vitamínov). Je pravdepodobné, že iné nápoje (vrátane minerálnej vody), jedlá a niektoré lieky budú znižovať absorpciu alendronanu.

Nevýhody

Adrovance môže spôsobiť lokálne podráždenie sliznice hornej časti gastrointestinálneho traktu vrátane bolesti brucha, dyspepsie, vredu pažeráka, dysfágie, distenzie brucha a regurgitácie kyslého obsahu žalúdka (> 1 %).

Taktiež môže spôsobiť rôzne tráviace ťažkosti (nechutenstvo, nevoľnosť, zvracanie) a niekedy sa po užití objaví zvýšená teplota s bolesťami svalov, kostí a kĺbov.

U niektorých dlhodobejších používateľov sa objavili očné zápaly a vzácne aj alergické reakcie.

Tablety by mali byť po prehltnutí zapité vodou, pretože môžu spôsobovať zápaly pažeráka. Relatívne zriedkavo sa pri užívaní bisfosfonátov môžu objaviť ložiskové kostné nekrózy (odumretie časti kostí).

V niektorých prípadoch môžu bisfosfonáty zaúčinkovať príliš silno a spôsobiť pokles vápnika v krvi so vznikom kŕčov a rôznych porúch rytmu.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button