Vyliec.sk > Liek > Adrovance

Adrovance

Adrovance Adrovance je liek predpisovaný pri ochoreniach kostí, ktorý patrí medzi bisfosfonáty. Jeho účinná látka je metabolit kyseliny alendrónovej (alendronát) a okrem toho liek obsahuje aj vitamín D.


Adrovance a jeho princíp

Alendronát pôsobí v kostiach, kde tlmí aktivitu tzv. osteoklastov, čo sú bunky odbúravajúce kostnú hmotu. Okrem toho alendronát zlepšuje mineralizáciu kostí. Vitamín D zlepšuje vstrebávanie vápnika v čreve a tiež je dôležitý pre mineralizáciu kostí.

Využitie

Tento liek sa najčastejšie používa pri stavoch spojených s rednutím kostí. Zrejme najčastejšou indikáciou je osteoporóza u žien po menopauze. Preparát je vhodný u ľudí, ktorí zároveň majú nedostatok vitamínu D. Taktiež znižuje riziko zlomenín stavcov a proximálneho femuru.

Podávanie

Vyrába sa v tabletkách o sile 70/2800 až 70/5600 (70 miligramov alendronátu a 2800-5600 medzinárodných jednotiek vitamínu D). Liek je treba obmedziť podľa odporúčania predpisujúceho lekára, bežná dávka je u dospelého človeka jedna tableta týždenne.

Ak sa vynechá dávka lieku, mala by sa užiť jedna tableta nasledujúce ráno, ako si na to pacient spomenie. Nesmú sa užiť dve tablety v ten istý deň. Liek sa musí užívať iba s vodou (nie minerálnou vodou) najmenej 30 minút pred prvým denným jedlom, nápojom alebo liekom (vrátane antacíd, doplnkov vápnika a vitamínov). Je pravdepodobné, že iné nápoje (vrátane minerálnej vody), jedlá a niektoré lieky budú znižovať absorpciu alendronanu.

Nevýhody

Adrovance môže spôsobiť lokálne podráždenie sliznice hornej časti gastrointestinálneho traktu vrátane bolesti brucha, dyspepsie, vredu pažeráka, dysfágie, distenzie brucha a regurgitácie kyslého obsahu žalúdka (> 1 %). Taktiež môže spôsobiť rôzne tráviace ťažkosti (nechutenstvo, nevoľnosť, zvracanie) a niekedy sa po užití objaví zvýšená teplota s bolesťami svalov, kostí a kĺbov. U niektorých dlhodobejších používateľov sa objavili očné zápaly a vzácne aj alergické reakcie.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Tablety by mali byť po prehltnutí zapité vodou, pretože môžu spôsobovať zápaly pažeráka. Relatívne zriedkavo sa pri užívaní bisfosfonátov môžu objaviť ložiskové kostné nekrózy (odumretie časti kostí). V niektorých prípadoch môžu bisfosfonáty zaúčinkovať príliš silno a spôsobiť pokles vápnika v krvi so vznikom kŕčov a rôznych porúch rytmu.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.