Acecor

AcecorAcecor [Acekor] je liek, ktorý sa radí do skupiny beta-blokátorov. Tieto lieky patria medzi základné lieky na vysoký tlak, ochorenia srdca a porúchy srdcového rytmu. Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina acebutolol.

Princíp


Acebutolol v organizme blokuje tzv. beta-receptory pre stresové hormóny (ako je napr. adrenalín) a tým tlmí nežiaduci efekt stresovej reakcie na orgány.

Dochádza k poklesu krvného tlaku, k spomaleniu srdcovej činnosti a znižuje sa riziko vzniku závažných porúch srdcového rytmu.

Acebutolol patrí medzi tzv. kardioselektívne beta-blokátory, ktoré účinkujú prednostne na receptory v srdcovom svale a tým sa znižujú nežiaduce účinky na iné orgány.

Využitie

Acecor môžeme podávať pri zvýšenom krvnom tlaku a v malých dávkach u chorôb srdca (angina pectoris, kardiomyopatia, stavy po infarktoch).

Predtým boli beta-blokátory u zlyhania srdca zakázané, teraz sa naopak považujú v malých dávkach za nenahraditeľné.

Znižujú totiž v srdci spotrebu kyslíka, spomaľujú srdcový rytmus a bránia vzniku porúch rytmu.

Acecor možno podávať aj pri búšení srdca a zistených porúchách rytmu, pri ktorých bije srdce príliš rýchlo (napríklad rýchla fibrilácia predsiení, rýchly pulz u zvýšenej funkcie štítnej žľazy a mnohé ďalšie) – liek buď nastolí normálny rytmus alebo aspoň poruchu rytmu spomalí.

Podávanie

Záleží striktne na odporúčaní predpisujúceho lekára a na dôvode, prečo je liek užívaný.

Liek sa väčšinou podáva 1-2x denne v jednotlivej dávke 400 miligramov. Najmä u srdcového zlyhávania je vhodné začať podávanie menšou dávkou a tú postupne navyšovať.

Nevýhody

Môže spôsobiť prílišné zníženie krvného tlaku a z toho plynúca slabosť a kolapsy.

Spomalenie srdcovej frekvencie môže vyvolať bradykardiu s kolapsom alebo so zhoršením príznakov srdcového zlyhania.

To sa stáva najmä pri súčasnom užívaní beta-blokátora s látkami ako verapamil (napr. lieky Isoptin a Verapamil) a diltiazem (napr. liek Diacordin), preto sa táto kombinácia dôrazne neodporúča.

Z ďalších významnejších vedľajších efektov bolo u beta-blokátorov opisované zhoršenie chorôb priedušiek ako je astma, chronická bronchitída a CHOCHP, zníženie libida a rôzne tráviace ťažkosti.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/acecor

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button