Fanconiho anémia

 Fanconiho anémiaFanconiho anémia je geneticky podmienené vrodené ochorenie, ktoré sa prejavuje najmä poruchami krvotvorby a zvýšeným rizikom vzniku niektorých nádorov z krvných buniek. Choroba je našťastie veľmi vzácna. Aké sú hlavné príčiny tohto ochorenia? Ako sa táto choroba prejavuje a dá sa vôbec liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny Fanconiho anémie


Podstatou choroby je vrodená mutácia určitých génov, ktoré sú v organizme zodpovedné za opravy bunkovej DNA.

DNA v bunkách je neustále poškodzovaná množstvom vonkajších vplyvov a bez génov slúžiacich k jej úprave hrozí zvýšené riziko závažných mutácií DNA vrátane nádorových zmien.

Prejavy

Fanconiho anémia sa väčšinou prejavuje už u detí alebo v období dospievania. Postihnutí jedinci sú nízkeho vzrastu a na ich koži sa objavujú tmavšie miesta (s nadbytkom pigmentu).

Základným znakom choroby je porucha krvotvorby, ktorá je spôsobená narušením funkcie kostnej drene.

Nedostatok červených krviniek a výsledná chudokrvnosť sa prejavuje anemickým syndrómom, nedostatok krvných doštičiek tvorbou modrín a petechií, nedostatok bielych krviniek a  zvýšenou n

áchylnosťou k infekciám. Problém je v tom, že postupom času je vysoké riziko vzniku prednádorového myelodysplastického syndrómu a akútnej myeloidnej leukémie.

Okrem toho majú postihnutie vo vyššom veku zvýšené riziko vzniku aj iných zhubných nádorov než krvných (napríklad rakovina pažeráka, hrubého čreva a gynekologické nádory).

Diagnostika

Fanconiho anémia sa zisťuje na špecializovaných hematologických pracoviskách.

Po objavení nedostatku krvných buniek a doštičiek v krvnom obraze sa väčšinou vykonáva sternálna punkcia a trepanobiopsia k získaniu vzorky kostnej drene.

Preukázať chorobu je možné pomocou špeciálneho genetického vyšetrenia.

Liečba

Fanconiho anémia sa lieči špeciálnymi rastovými faktormi, čo sú zlúčeniny podporujúce tvorbu krvných buniek v kostnej dreni.

Z dlhodobejšieho hľadiska je jediným riešením transplantácia kostnej drene, čo je však relatívne riziková procedúra.

Vzhľadom k vyššiemu riziku vzniku nádorov musia byť pacienti celoživotne pravidelne sledovaní.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/fanconiho-anemie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button